Kalendář akcí

 • 27. září 2013 – pátek +

  Zahájení oslav - slavnostní koncert Smyčcového orchestru ZUŠ Jeseník - Kongresový sál 19.00 hod - vstupné dobrovolné

 • 28. září 2013 – sobota +

  1) V 9:00 - slavnostní česko-německá mše v katolickém kostele - Mons. Anton Otte a otec Pavel Schwarz

  2) Netradiční průvod účastníků výročí od budovy gymnázia městem na  Masarykovo náměstí  - v 10:30 shromáždění před gymnáziem

  3) Kulturní program na Masarykově náměstí - 9:00 – 18.00

 • Den otevřených dveří 10.00-12.30 hod +

 • Den otevřených dveří +

 • Den otevřených dveří 2014/Gymnázium Jeseník +

 • Coca Cola CUp - 1. kolo dívky ZŠ/Supíkovice +

 • 1

Monsignore Anton Otte

Monsignore Anton Otte, probošt Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě je absolventem jesenického gymnázia z roku 1957.

Vidnavský rodák pocházející z německé rodiny, který se od dětství chtěl stát knězem, však měl cestu k dalšímu vzdělání uzavřenou. Jeho životní přání se začalo naplňovat až po roce 1960, po odchodu jeho rodiny do NSR. Vystudoval teologii a v 70. a 80. letech působil v různých kněžských pozicích.

Na svůj rodný kraj však nikdy nezapomněl. A to i proto, že zde stále žila s rodinou jedna jeho sestra.

Návrat mu umožnil až listopad 1989. Přes všechna příkoří, která zde zažil, se rozhodl věnovat všechny své síly budování cest porozumění a mostů důvěry mezi Čechy a Němci. Jedna z jeho prvních cest vedla samozřejmě do rodné Vidnavy. Společně s předsedou spolku vidnavských rodáků prof. Rudolfem Grimme položili základy partnerství Vidnavy a Velké Kraše s patronátním městem bývalých obyvatel Vidnavy Neuburgem na Dunaji, které v roce 2002 vedlo i k partnerství měst Jeseník a Neuburg.

 

V roce 1991 se Anton Otte stal vedoucím pražské kanceláře německého sdružení Ackermann-Gemeinde, které usiluje o smíření Čechů a Němců na křesťanském základě. Za dlouholetou neúnavnou práci v této oblasti byl v roce 1996 prezidentem Havlem vyznamenán Řádem T.G. Masaryka a v roce 1998 obdržel od německého prezidenta Velký spolkový kříž za zásluhy. Rozsáhlý by byl ještě výčet dalších ocenění, která od té doby obdržel.

Jeho zásluhy ocenila i církev. V roce 2001 začala jeho cesta na Vyšehrad. Nejprve čestný kanovník, pak sídelní kanovník, poté děkan a od roku 2011 probošt Vyšehradské kapituly.

Velký obdiv si zaslouží Anton Otte i jako člověk. Jeho neobyčejné charizma doprovází laskavost, srdečnost, moudrost a stálý životní optimismus.

Ingrid Vrbová

Číst 2608 krát Naposledy změněno pondělí, 29 červenec 2013 13:11

Novinky

 • 1

Dotazy