ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Exkurze dějepisného semináře čtvrťáků do Prahy

| Zobrazeno: 1003×

Plni nadšení, elánu a touhy po vědomostech jsme se sešli ve čtvrtek odpoledne na vlakovém nádraží v Jeseníku.

G0830832

Nadšení opadlo po několika minutách v ohnivé výhni autobusu. Když jsme konečně přesedli z autobusu do vlaku, úleva byla vidět na tvářích všech. Cesta vlakem uběhla rychle, nicméně první zásoby byly zlikvidovány.

Na Hlavním nadraží v Praze nás čekala první dávka informací jak o historickém pozadí vzniku budovy, tak i o našem dalším cíli, kterým měla být ubytovna u Výstaviště v Holešovicích. Zde se nám naskytla první možnost pořádně si vychutnat všechny “vůně” našeho hlavního města. Budova ubytovny nebyla ničím výjimečná, možná právě naopak většina z nás ani nepoznala, že jsme dorazili. Když jsme si s úlevou vybalovali, nikdo znás ještě netušil, že si v následujících třech dnech sáhneme až na dno.

První den jsme navštívili Pražský hrad. Velmi brzy jsme zjistili, že tempu, jakým se do nás hrnuly informace, nebudeme stačit. Bohužel to nebyla jediná rána toho dne. Již odpoledne bylo jasné, že ani naše fyzické schopnosti stačit nebudou. Večer se nesl v duchu očekávání. Každý chtěl totiž poznávat historická zákoutí Prahy na vlastní pěst. Pan učitel Svoboda svolil, a my se tak pustili do nočních ulic Prahy.

 Návrat na ubytovnu byl té noci komplikovaný.Ukázalo se, že areál ubytovny se zamyká poněkud brzy a my neměli klíč. Rozhodli jsme se tedy zkusit štěstí a přelézt plot. Netušili jsme však, že areál hlídá velký zlý pes. Jakmile jsme zaslechli krvelačný štěkot té bestie, namotivovalo nás to k nadlidským výkonům a plot jsme téměř přeskočili. Vše nakonec dobře dopadlo, když jsme našli boční vchod. Vyčerpaní jsme šli spát.

Druhý den to vypadalo, jako bychom předtim zdolali Saharskou poušť. Každý se ploužil a táhl, jako by měl každou chvíli vypustit duši. Dopředu nás hnala snad jen vidina večerního divadelního představení, na které jsme se všichni těšili. Othello ve Stavovském divadle, kterého jsme zhlédli, se velmi povedl, pana profesora dokonce zcela nadchnul.

Poslední den bylo na programu Národní muzeum a několik synagog. Na nás všech bylo vidět naprosté fyzické a psychické vyčerpání, ale to nás nezastavilo a my se vrhli do dalšího dobrodružství.

Po cestě domů, kdy se každý těšil na svou vlastní postel, jsme si vychutnávali zaslouženého odpočinku ( kromě autora tohoto článku, který psal tento článek ☺, pozn. TS).

Jsme rádi, ze jsme dostali tuto příležitost vidět známá i méně známá pražská místa. Zároveň doufáme, že se za nás pan profesor příliš nestyděl.

Dominik Dudycha, seminář z dějepisu, 4. ročník

Poznámka učitele: Stydět se nebylo za co, naopak oceňoval jsem heroický boj s únavou. Věřím, že po ošetření puchýřů zůstanou pěkné vzpomínky i něco poznatků.

 

Program historické exkurze 10. -13. září 2015

 10. 9. večer krátká procházka v Holešovicích- Židé v Praze za Protektorátu

 11.9. Prohlídka Pražského hradu - průvodkyně PhDr. Eva Havlovcová

          Téma: Období Protektorátu a moderní dějiny

                 Armádní muzeum Žižkov (13.00), expozice Život v protektorátu           

                 Národní muzeum Žižkov – expozice moderních dějin

12.9.    Téma: Moderní dějiny

kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, Památník heydrichiády

              Téma:  Proměny Nového  Města

                Jircháře a Vojtěšská čtvrť s kostelem sv. Michaela, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová

19:00 Stavovské divadlo

W. Shakespeare: Othello, benátský mouřenín v překladu Jiřího Joska a režii Daniela Špinara

 13.9.  Téma:  Budování Velké Prahy…

Procházka Novým Městem

Národní muzeum- Nová budova (výstava Smrt) 
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

čtvrtek 18. říjen 2018

« Říjen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl
 • Almanach

  08.04.2015
  Almanach Pozor, probíhá doprodej posledních kusů almanachu vydaného ke 100. výročí založení gymnázia (v kanceláři školy). Cena 50 Kč/kus.