ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Prokleté žebříky aneb Výlet do Slovenského ráje očima studentů

| Zobrazeno: 1583×

Přestože venku byla zima, že by jeden ani psa nevyhnal, skupina statečných sextánů z jesenického Gymnázia se právě prodírala hustým lesem uprostřed samotného Slovenského ráje. V čele s panem Filipem Wormem a panem Liborem Malým se třída již bezpečně dostala přes úzké visuté mosty, strmé nebezpečné kopce a kluzké stupínky, připevněné ke skále několik metrů nad vodou. Zdálo se, že to nejhorší je již za nimi. Mysleli si, že už se blíží konec. Ale šeredně se pletli. To zdaleka nejhorší je však teprve čekalo. Šíleně dlouhý žebřík! 

Zdolat tento žebřík byl jediný způsob, jak se dostat dále přes obrovský vodopád. Ale nikomu se do toho nechtělo. Nejdříve si však udělali společné foto. Poté už jeden po druhém chodili k žebříku. Začal pan učitel Worm. „Děcka, já se tak bojím,“ pronesl, ale i přesto statečně zdolával příčku za příčkou. Následovali studenti. „Pohoda, to vylezu i bez ruk!“ říkal jeden z nich. „Nebojím se výšek, ale tohle je peklo,“ řekl druhý. Když přišel na řadu další, prvně se zdálo, že s lezením nebude mít žádný problém. Stálým tempem postupoval výš a výš. Když by uprostřed, poprvé znejistil. Zespodu slyšel ustrašené spolužáky, z vrchu veselé hlasy těch, kteří žebřík již úspěšně zdolali před ním.

Poněvadž bylo v ten den mokro, žebřík klouzal. Chlapec si proto musel dávat obzvláště velký pozor, aby náhodou nespadl dolů, protože pád z takové výšky by pravděpodobně nemusel dopadnout vůbec dobře. Už zbývaly poslední tři příčky. A co se nestalo. Jelikož si zapomněl své rukavice na pokoji v penzionu, pravá ruka mu sklouzla z žebříku. Snažil se zachytit druhou. „Pomozte mi!“ křičel na spolužáky. „Spadnu!“ Ti se mu snažili podat pomocnou ruku, ale pozdě. Chlapec padal dolů na obrovské skály. Všichni byli zděšeni, co se to před jejich zraky právě událo.

Těsně před dopadem se však student probudil v penzionu Bára v Hrabušicích, kde byli všichni ubytovaní. Naštěstí šlo jen o sen! S propoceným trikem a vyděšeným výrazem rychle vyskočil z postele, přičemž probudil všechny kolem sebe. „Co děláš, vole, lehni si, vždyť je teprve šest.“ Tázal se ho nechápavě rozespalý spolubydlící z pokoje. „Zdál se mi sen. Spadl jsem z žebříku,“ odpověděl chlapec. „Kámo, já jsem v tom snu málem umřel, to bylo hrozný!“ „No, tak to máš teda neskutečné štěstí, že to byl jen pouhý sen. Dneska totiž máme naplánovaný trip na Piecky. A víš, co nás čeká na konci celodenní túry? Oběd v restauraci Rumanka!“ „No ty krásko, tak to nesmíme promeškat… Rumanka, to prostě chceš!“

Libor Alföldi, sexta A

Foto: Libor Malý


Prostě jdeš

Sraz se konal na našem nově opraveném vlakovém nádraží v půl šesté ráno. Nekřesťanská hodina! První pocity? Únava a očekávání. Sníh se snášel na naše malé městečko Jeseník, které za chvíli opustíme. A tak jsme vyjeli rozvrzaným autobusem vstříc Slovensku. 

Zasněžená Ramzová vypadala jako z pohádky. Z ničeho nic jsme zastavili. Nejdříve to pro nás nebylo tak zvláštní. Ale po chvíli nás vyvedl z omylu pohled řidiče, který celý nervózní potahoval z cigarety. „Chvilku se tu zdržíme, hotová kalamita,“ pronesl. A tak jsme se skutečně zdrželi. A to celé dvě hodiny. Někteří z nás to brali sportovně a sníh brali jako atrakci. Stavěli sněhuláky a koulovali se. Jiní nervózně volali rodičům. Záchrana se objevila v podobě pluhu. Naděje se vypařila stejně tak rychle, jako přišla. Pluh zapadl. A tak jsme se museli spolehnout pouze na náš autobus z roku raz, dva. Konečně jsme vyjeli a opět jsme byli o kousek blíže dobrodružství.

„Zlaté Hrabušice!“ Pronesli jsme sborem, když se po dvou kilometrech objevila cedule hlásající název dědiny. Batohy jsme měli těžké. Byly nabalené řízečky a jinými vonnými potravinami.

První setkání s místní kulturou proběhlo ve zdejší knajpě. Myslím, že zvláště pana Malého to nadchlo. Ovšem ve vší počestnosti. Pan Worm byl zase mile překvapen z naší lehce filozofické konverzace v kuchyni, kde se všichni zapojili. Někteří možná až moc.

Cedule hlásající: „Slovenský Ráj,“ vzbudila v některých z nás lehké obavy. Pan průvodce se s námi seznámil rychlými slovy: „Já jsem Dano.“ Poté nás začal rychle a energicky hnát vpřed. Musím říci, že jsem dvanáct kilometrů do kopce neušla nikdy tak rychle. A asi už ani neujdu. Přírodu kolem sebe jsem nevnímala, pouze jsem se koukala pod nohy, abych před celou třídou nehodila, lidově zvanou, držku. Chata s teplým jídlem byla pro mnohé z nás jistou volbou. Někteří raději zůstali venku a kochali se výhledem. Poté nás Dano, stejně rychle a energicky jako předtím, hnal k dalšímu vodopádu. Bylo to zakončení velice těžké stezky. Název nevím, neposlouchala jsem. Těchto pár schodů vtesaných do skály vzbudilo v mnoha z nás pocity lehké úzkosti. Zvládli jsme to, jelikož jsme ještě nevěděli, co nás čeká další den.

Tentokrát nás Dano nedoprovázel. Takže jsme nasadili tempo, které nám bylo příjemné. Shrnula bych to asi takhle, tři hodiny jsme lezli do kopce, odkud se na nás valila řeka. V tento den jsme se ukázali jako třída, kdo mohl, pomohl. Adrenalin nám koloval v celém těle, občas až příliš. Zranění nebylo žádné. Všichni jsme mokří a špinaví od bahna vylezli nahoru. Všichni jsme se cítili jako hrdinové. 

Poslední den byl pro mnohé z nás smutný. Ale jakoby se nad námi slunce smilovalo. Zářilo na blankytně modré obloze a vyzařovalo pozitivní energií. Tatry byly nádherné, doslova mě uchvátily svou krásou. Zámkovského chata nás pohostila skvělou česnekovou polévkou. Poté jsme nasedli na Pendolíno a uháněli domů ke svým všedním životům. Unaveni a strháni jsme padli do rukou našich milovaných rodičů.

Jak bych tento výlet shrnula? Uchvátilo mě mnoho věcí. Třeba láskyplné chování našeho kantorského doprovodu, moudrost mých spolužáků, vlaky jako úžasný dopravní prostředek a krásné Slovensko. Naučí vás jedno, když už sebevíc nemůžete, tak vás něco popostrčí a vy prostě jdete dál.

Karin Neubauerová, sexta A

Foto: Libor Malý

album - rajce.net › gymjes › Sexta A - Slovenský ráj 2017

Naposledy změněno úterý, 09 květen 2017 19:32
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

neděle 23. září 2018

nyní se nevyučuje
« Září 2018 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Okresní kolo konverzační soutěže v německém jazyce

  25.02.2018
    Dne  15.02.2018 proběhlo okresní kolo olympiády v německém jazyce.  Po poslechovém cvičení soutěžící konverzovali s porotci o volném čase, všedním dni, na téma počasí, čtyři roční období a o dalších tématech z oblasti každodenního života. Vítězem kategorie III.A se stal Daniel Pražák (3.C), druhé místo obsadil Daniel Tunys (EA) a třetí místo získal Vojtěch Starý (XA).  Daniel Pražák a Filip Kirchner budou naší školu reprezentovat v krajském kole v Olomouci. Filip v kategorii III.B pro studenty s pobytem v německy mluvících zemích delším než půl roku. Všem zúčastněných děkujeme za jejich nadšení pro německý jazyk a těšíme se na jejich výbornou reprezentaci gymnázia v krajském kole.  
 • Konverzační soutěž v anglickém jazyce pro tercie a kvarty zná své vítěze

  22.02.2018
  V úterý 20.2.2018 se uskutečnilo školní a okresní kolo soutěže v anglické konverzaci pro žáky tercií a kvart. Jako každý rok měla soutěž část poslechovou i konverzační a všichni studenti si vedli velmi dobře. Výsledné umístění bylo velmi těsné. Na prvním místě se umístil Filip Ondruch z kvarty A, na druhém místě Jan Drochýtek z tercie A. Třetí místo obsadila Sára Drlíková z kvarty A.  První dva postupují do krajského kola , které se bude konat v březnu v Olomouci. Všem srdečně gratulujeme!                                                                          
 • Výsledky okresního kola anglické konverzace

  09.02.2018
  Ve čtvrtek 8. února se na Gymnáziu Jeseník uskutečnilo okresní kolo soutěže v anglické konverzaci. Soutěž měla již tradičně dvě části: poslechovou a konverzační. Do okresního kola postoupily čtyři studentky gymnázia a tři studenti z hotelové školy v Jeseníku. Komisi letos doplnila rodilá mluvčí Sue Šejda. Nejlépe se v soutěži dařilo studentce druhého ročníku Gymnázia Jeseník, Evě Kořenkové, která obsadila 1. místo. V těsném bodovém závěsu za ní pak obsadila druhé místo studentka 3. ročníku Gymnázia Jeseník Kristýna Kaliničová a stupně vítězů pak doplnil student hotelové školy Ondřej Šenekl. Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším kole v Olomouci.
 • Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace

  02.09.2017
  Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace Rychle se blíží termín přihlašování žáků 9. tříd do oborů s talentovou zkouškou (30. listopad 2017),  Pro usnadnění volby studijního oboru gymnázium se sportovní přípravou na Gymnáziu Jeseník přinášíme pro uchazeče a jejich rodiče přehledné informace, na základě kterých si mohou vytvořit reálnější představu o průběhu studia a specifických nárocích daného oboru. 
  Číst dál...
 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Jste zvědaví na zajímavé fotografie, které nenajdete ve fotogalerii akcí?

  24.06.2016
  Pak je tu pro vás i web plný fotografií ze školních akcí, které najdete na rajčeti pod adresou http://gymjes.rajce.idnes.cz/
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl