Vytisknout tuto stránku

Kousek světa v Jeseníku aneb projekt EDISON

| Zobrazeno: 611×

Víte, kolik roků chodí do školy děti v Indonésii, jaká je čečenská svatba, na kterou nesmí ženich, co je to favela a co se dnes nejvíc tančí v klubech v brazilském Riu? Možná ano, možná ne, člověk žijící v Jeseníku nemá příliš mnoho příležitostí si popovídat s lidmi z jiných kontinentů. Proto nás nadchnul projekt EDISON, který organizuje celosvětová studentská organizace AIESEC. Skupiny vysokoškoláků ze všech možných koutů světa přijíždějí do vzdálených zemí a tráví týden na středních či základních školách. Připravují si pro děti zajímavé přednášky a workshopy a umožní tak cizincům nahlédnout do způsobu života své země. Komunikačním jazykem je samozřejmě angličtina.

I naše škola prožila na přelomu ledna a února takový mezinárodní týden a na naše stážisty budeme dlouho vzpomínat; možná vznikla i dlouhodobá přátelství. Přijelo k nám pět dívek a jeden chlapec, všichni ve věku 20 – 23 let, a to z Brazílie, Gruzie, Indonésie, Číny, Ruska a Indie. Všichni byli poprvé v Evropě a první školou, kterou navštívili, bylo Gymnázium Jeseník. Během čtyř dnů naši stážisté absolvovali bloky přednášek pro žáky nižšího i vyššího gymnázia, připravili krásné prezentace o zemích, ze kterých pocházejí,  a studenty vtáhli do zajímavého vyprávění tak, že ani nechtěli skončit. Další částí programu byly dílny, které každý stážista pojal podle svého naturelu: Číňanka Saking učila děti vyrobit typickou čínskou vystřihovánku z papíru, ukázala jim čínské písmo i složitou výslovnost. Gruzínka Mariam je dlouholetou členkou folklorního tanečního souboru, takže se studenti mohli přiučit základní krokové variace, Ind Joy se zajímá o jógu a vyučoval relaxační cvičení, s Čečenkou Khadi studenti tančili slavnostní tanec v řadách, Indonésanka Tiara a Brazilka Marcella hrály se studenty různé hry. Se svým programem se stážisté zapojili také do Dne otevřených dveří naší školy, takže studenti současní i budoucí mohli ochutnat jejich tradiční jídla, vyzkoušet si indické sárí a šperky, slavnostní oděv gruzínský či indonéský, nechat si napsat na ruku hennou své jméno v hindštině, což je mimochodem třetí nejpoužívanější jazyk světa. Aktivit bylo tolik, že člověk nevěděl, co vyzkoušet dřív. A především si všichni procvičovali angličtinu a částečně i ruštinu. S programem stážistům pomáhali studenti maturitní třídy 4.C i nižších ročníků, kteří se hostům věnovali i mimo školu a snažili se jim ukázat náš život i zajímavá místa Jesenicka. Provedli je po Jeseníku a Priessnitzových lázních, učili je bruslit i lyžovat, což jsou aktivity, které někteří stážisté vyzkoušeli úplně poprvé v životě.

Jak projekt hodnotí naši studenti?  

„Program EDISON byl skvělá zkušenost, rád bych, aby tento program pokračoval ve spolupráci s naší školou i nadále. Pro studenty je to úžasná možnost hovořit anglicky a zároveň se něco nového dozvědět, navíc získat nové přátele.“

„Projekt se stážisty se mi velmi líbil. Snažila jsem se zapojit co nejvíce, abych si procvičila angličtinu a díky Rusce a Gruzínce i ruštinu. Jsem ráda, že se stážisté nebáli zapojit i do mimoškolních aktivit s námi studenty, jako například různé procházky, posezení v kavárně nebo jízda na lyžích. Dozvěděli jsme se hodně o jejich kultuře a každodenních zvycích, ochutnali jsme dokonce i jejich kuchyni. Myslím si, že není k zahození mít přátele v různých zemích světa.“

„Čtyři dny s cizinci mi daly opravdu hodně. Poznala jsem nové kultury a procvičila si anglický jazyk.  Mými oblíbenkyněmi byly Marcella z Brazílie a Tiara z Indonésie. Obě měly podobné názory a dobře se mi s nimi diskutovalo. Dozvěděla jsem se o jejich zemích víc, než jsem dřív tušila, a zaujaly mě různé zvyky a tradice. Spolupráce s nimi byla zábavná a každý den jsme si užili na maximum. Byla to skvělá zkušenost“.

„Bylo to hrozně moc fajn. Stážisté byli zábavní, rádi si povídali a byli vstřícní.“

 „Za mě jedno z nejlepších setkání s cizinci, co jsem doposud měla šanci zažít. Určitě bych si to zopakovala znovu.

A reakce stážistů (samozřejmě po překladu z angličtiny)?

„Není pochyb o tom, že to byl nejšťastnější týden v mém životě. Čistý vzduch, potoky s průzračnou vodou, krásné hory a tolik milých studentů. Budete mi všichni chybět“  (Saking, Ćína).

„Byl to úžasný týden strávený na gymnáziu v Jeseníku, všichni studenti i učitelé mě velice podporovali, děkuji za krásné vzpomínky na vás.“ (Joy, Indie).

„Byla to skvělá zkušenost. Jsem vděčná za skvělé přijetí a hlavně za přátele, které jsem zde našla. Všechny tyto okamžiky budu mít navždy v sobě. Doufám, že jednoho dne navštívíte Brazílii!“ (Marcella, Brazílie)

Naposledy změněno čtvrtek, 08 únor 2018 20:56