Vytisknout tuto stránku

Výprava do Neuburgu

| Zobrazeno: 505×

V rámci výměnného pobytu mezi Gymnáziem Jeseník a Gymnáziem Descartes se dvanáct studentů podívalo na čtyři dny do německého města Neuburg an der Donau. Cesta trvala s několika přestávkami dlouhých deset hodin, což všichni statečně zvládali i přes neskutečně teplé počasí někdejších dní. Při příjezdu však začaly z nebe padat proudy deště. Jednotliví němečtí ubytovatelé si přebírali na parkovišti své dočasné ratolesti či sourozence. Po zaznění německých pozdravů se všichni zdárně dopravili do svých domovů, kde jim byl poskytnut suchý azyl a vybraný program.

Fotografie z akce si můžete prohlédnout zde.

Hned další den jsme všichni navštívili tamní gymnázium, které se může pyšnit zajímavou zahradou nad tělocvičnou, moderním systémem pro doplnění tekutin žíznivých studentů či bufetem s teplým občestvením. Hodně nás zaujalo, jakým způsobem jsou vybírány obědy, poněvadž každá třída si na určitý den může vybrat jídlo dle svého přání. Spolu s německými studenty nám bylo umožněno navštívit vybrané vyučovací hodiny, ve kterých jsme se mohli přiučit v oblastech fyziky, chemie a ekonomie. Prohlídka školy plynule přešla v poznávání samotného města. Navštívili jsme neuburgský zámek s galerií vlámského umění, největší bavorskou městskou knihovnu s dechberoucí sbírkou historických děl i zdejší náměstí v renesančním stylu.

Zde jsme také byli slavnostně přijati panem starostou na radnici. Dostali jsme upomínkové předměty a možnost jít zdarma na koupaliště. S hostiteli jsme se přemístili do jejich domovů, kde jsme se připravovali na Hofgartenfest, což je gastronomicko-kulturní festival. I přes neskutečné množství lidí a dešťových srážek si to všichni velice užili.

Následující den jsme měli veskrze individuální program dle dohody s hostiteli. Většina z nás se rozhodla jet za poznáváním kultury do Mnichova, kde jsme viděli tamní zmatenou železniční stanici, absolvovali jsme okružní jízdu městem a navštívili jsme Olympijský park s vyhlídkovou věží vysokou 291 m, kde jsme se stali svědky uchvátného výhledu na Mnichov a jeho okolí, včetně obrysů vzdálených Alp. Někteří se podívali i do BMW Welt - přehlídky aut a historie firmy BMW. Večer se naskytla možnost zahrát si laser game v blízkém Ingolstadtu.

V neděli již nenávratně přišel odjezdový den, takže jsme se opět sbalili, rozloučili se s hostiteli a autobusem zamířili na dlouhou cestu domů do Jeseníků, při níž jsme si našli chvili zastavit u poslední kuriozity výletu - jedinečné a pohádkové Hundertwasserovy věže a Kunsthausu v Abensbergu.

Děkujeme paním učitelkám Gábi Kaps, Evě Jedličkové a Dagmar Konečné, trpělivému řidiči panu Pecinovi a městu Jeseník za spolufinancování naší cesty.

Za zúčastněné studenty,

Aneta Melicharová, Adriana Hauke, Adéla Hamalčíková, Vojtěch Starý, Terezie Danišová a Veronika Řezáčová

Naposledy změněno středa, 27 červen 2018 09:20