ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Masterclasses 2013 - Sáhněte si na částice

| Zobrazeno: 1569×

Sáhněte si na částice 27.2.2013

 

Akce s prapodivným, nefyzikálním názvem "Sáhněte si na částice" nám byla předkládána dlouho dopředu. Název byl zajímavý, sám jsem neměl ani tušení, jak se částice v CERNu detekují a jak se s nimi pracuje. Sice mě odrazovalo to, že tam budu muset být až do pěti do večera, ale takovéhle akce se člověk nemůže zúčastnit každý den.

 

Dopolední seminář začal v 9:00 přednáškou pana Malého o CERNu při které jsme se dozvěděli základní historická data i způsob výzkumu. Nechyběli nejrůznější perličky o počtu srážek protonů za minutu, nebo o tom jak může být výzkumu prospěšná stávka francouzských železničářů.

DSC 5665

Dále následovala přednáška pana Rybáře z MFF UK v Praze o standardním modelu v mikrosvětě. Řekl nám mnoho nového o základním vývoji pohledu na mikročástice a pokračoval složitějšími a odbornějšími věcmi jako byl spin částic, či jejich hmotnost, která se v mikrosvětě nemůže udávat v normálně v gramech, ale v elektronvoltech. A pak nám na to nabalil ještě různé druhy částic s nejšílenějšími jmény, které jsem si nedokázal ani představit a vlastnostmi typu vůně, barva, které jsem si dokázal představit, teda alespoň do té doby, než pan Rybář dodal, že tyto vlastnosti znamenají v mikrosvětě něco úplně jiného. Tohle označení se prý používá proto, aby to i laik dokázal nějak pochopit. Nepochopil jsem a nevěděl jsem proč. Naštěstí pan Malý rychle podal vysvětlení. "Tohle přeci nejsou žádní laici." Aha, tak teď už chápu.

Pak byl náhle konec přednášky a měli jsme hodinu pauzu na oběd a na zregenerování našich mozků.

DSC 5685

Následovala druhá část dne, praktická analýza měření, která se odehrávala v počítačové učebně.  Nevěděl jsem, co od toho mám čekat, ale příjemně mě to překvapilo. Dostali jsme nasimulovaná data z detektoru Atlas a pomocí programu, který nám je graficky zobrazil, jsme určovali, zda se nám zde vytvořil W+ nebo W- boson, popřípadě oba. Dostali jsme krátkou instruktáž o tom, co je co za "čárečku" na našem obrázku a na které částice se naše hledané bosony rozpadnou. Každý jsme dostali papír na výsledky a 50 nasimulovaných srážek a vědecká analýza mohla začít. Nebylo to vůbec lehké. První obrázky byly pro nás španělská vesnice a teprve po pár prvních srážkách jsme byli schopni to základní odhadnout. Píšu záměrně jen to základní. Vzhledem k tomu, že se protony skládají ze dvou kladných částic - kvarků u a z jedné záporné - kvarku d, nám mělo vyjít více záporných W- bosonů, než kladných W + bosonů. Vyšlo nám jich stejně. Pan Rybář odmítl návrh, že data zfalšujeme.

DSC 5716

Nakonec jsme místo 50 srážek analyzovali srážek 100 a musím říct, že to byla zajímavá práce, zvlášť když si člověk uvědomil, že pracuje de facto s reálnými daty a že si může zkusit život fyzika ve výzkumném centru.

Poslední částí byla videokonference s ostatními školami v Itálii a Portugalsku moderovaná vědci přímo z CERNu. Samozřejmě v angličtině. Nás zastupoval Petr Bárta a myslím, že svůj úkol zvládl se ctí. Byla to taková perlička za zajímavým dnem. Mohli jsme si zkusit aspoň skutečně porozumět angličtině a já osobně jsem byl překvapen, že to není jazyk tak úplně nesrozumitelný. Také jsme srovnali data s ostatními zúčastněnými školami a zjistili jsme, že jsme chybovali všichni. Nevadí, snad nám to bude odpuštěno.

Co říci na závěr? No, přímo na částice jsem si sice nesáhl, ale to nevadí. Musím však poděkovat panu Rybáři a panu Malému za zorganizování náročného, ale zajímavého dne a za prohloubení mých znalostí z oboru fyziky, o kterém jsem dodneška neměl ani tušení. Také si už lépe dokážu představit komplikovanou a náročnou práci, kterou v CERNu každodenně provádějí mnozí fyzikové z celého světa.

                                                                                                          Daniel Dvořák

 

 

 

Fyzika vrací úder

V báječné a bláznivé knížce Stopařův průvodci po galaxii se píše, že existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě bizardnějšího a nevysvětlitelnějšího. O několik stran dál se dozvídáme, že existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo.

Docela bych té knížce věřil, protože jsem se minulou středu zúčastnil přednášky o fyzice mikrosvěta. Byla to poučná akce: pochopil jsem, jak se asi cítila Alenka v říši divů. Všechno začalo tím, že pan Malý vykládal o CERNu, o tom, na čem se tam vlastně pracuje a o co se zajímá současná vrcholová fyzika. Ke konci přednášky splnil sen svým studentkám a svlékl se. Z Mikiny. Na tričku měl napsanou rovnici dlouhou jak páteční vyučování a prohlásil, že o této rovnici více méně bude výklad dalšího přednášejícího. „Tak to teď můžu zahodit prezentaci. Budu to ukazovat tady na tobě,“ smál se Martin Rybář, který se ujal slova na zbytek dopoledne. Byl to vysoký a mohutný chlapík s dlouhými blonďatými vlasy, takže vypadal přesně tak, jak si nepředstavujete částicového fyzika.  Hned na úvod nás ubezpečil, že takový fyzik je vlastně normální člověk; a alespoň mě v tom musel často utvrzovat, protože v jeho výkladu jsem měl hotové NHL. Já vím, že žádný učený z nebe nespadl, ale částice (a hlavně jejich jména) jako by shazovali. Fermiony, bosony, kvarky, hadrony. Uprostřed přednášky jsem náhle zpozorněl, poněvadž se mluvilo o nějaké ALICI, bohužel mi brzy docvaklo, že to není žádná slečna, ale detektor. Pomalu jsem nabyl dojmu, že až vyjdu z fyziky a pustím si na hlavu vodu z kohoutku, určitě se všechna vypaří. „Je to hrozně zjednodušený, ale tak nějak to je,“ poznamenával přednášející, když vysvětloval něco, co se nebezpečně podobalo španělskému velkoměstu. Cože? Tohle je zjednodušené? To jednoduše nechápu…

DSC 5749

Měl jsem pocit, jaký asi má malé dítě, když se ocitne ve velikém městě a na všechno vyjeveně kouká. I přesto si myslím, že po odchodu z fyziky jsem se zase posunul o nějaký kousek dopředu. Ono mě docela bavilo poslouchat o tom, jak fungují urychlovače, jak se objevují částice a tak, pro mě to asi vždycky bude sci-fi, ale nezešílel jsem z toho, teď si nemyslím, že jsem boson a moje hmotnost se zvyšuje, když se pohybuji rychleji, takže to je v pořádku.

A navíc mě teď čeká Nobelova cena za fyziku: hned jak jsem se vrátil domů, objevil jsem nové elementární částice. Ležely tam přede mnou, malé a zčernalé. Škvarky. 

Ján Staněk, 3.C

Naposledy změněno sobota, 09 březen 2013 12:54
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

pátek 21. září 2018

nyní se nevyučuje
« Září 2018 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Okresní kolo konverzační soutěže v německém jazyce

  25.02.2018
    Dne  15.02.2018 proběhlo okresní kolo olympiády v německém jazyce.  Po poslechovém cvičení soutěžící konverzovali s porotci o volném čase, všedním dni, na téma počasí, čtyři roční období a o dalších tématech z oblasti každodenního života. Vítězem kategorie III.A se stal Daniel Pražák (3.C), druhé místo obsadil Daniel Tunys (EA) a třetí místo získal Vojtěch Starý (XA).  Daniel Pražák a Filip Kirchner budou naší školu reprezentovat v krajském kole v Olomouci. Filip v kategorii III.B pro studenty s pobytem v německy mluvících zemích delším než půl roku. Všem zúčastněných děkujeme za jejich nadšení pro německý jazyk a těšíme se na jejich výbornou reprezentaci gymnázia v krajském kole.  
 • Konverzační soutěž v anglickém jazyce pro tercie a kvarty zná své vítěze

  22.02.2018
  V úterý 20.2.2018 se uskutečnilo školní a okresní kolo soutěže v anglické konverzaci pro žáky tercií a kvart. Jako každý rok měla soutěž část poslechovou i konverzační a všichni studenti si vedli velmi dobře. Výsledné umístění bylo velmi těsné. Na prvním místě se umístil Filip Ondruch z kvarty A, na druhém místě Jan Drochýtek z tercie A. Třetí místo obsadila Sára Drlíková z kvarty A.  První dva postupují do krajského kola , které se bude konat v březnu v Olomouci. Všem srdečně gratulujeme!                                                                          
 • Výsledky okresního kola anglické konverzace

  09.02.2018
  Ve čtvrtek 8. února se na Gymnáziu Jeseník uskutečnilo okresní kolo soutěže v anglické konverzaci. Soutěž měla již tradičně dvě části: poslechovou a konverzační. Do okresního kola postoupily čtyři studentky gymnázia a tři studenti z hotelové školy v Jeseníku. Komisi letos doplnila rodilá mluvčí Sue Šejda. Nejlépe se v soutěži dařilo studentce druhého ročníku Gymnázia Jeseník, Evě Kořenkové, která obsadila 1. místo. V těsném bodovém závěsu za ní pak obsadila druhé místo studentka 3. ročníku Gymnázia Jeseník Kristýna Kaliničová a stupně vítězů pak doplnil student hotelové školy Ondřej Šenekl. Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším kole v Olomouci.
 • Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace

  02.09.2017
  Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace Rychle se blíží termín přihlašování žáků 9. tříd do oborů s talentovou zkouškou (30. listopad 2017),  Pro usnadnění volby studijního oboru gymnázium se sportovní přípravou na Gymnáziu Jeseník přinášíme pro uchazeče a jejich rodiče přehledné informace, na základě kterých si mohou vytvořit reálnější představu o průběhu studia a specifických nárocích daného oboru. 
  Číst dál...
 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Jste zvědaví na zajímavé fotografie, které nenajdete ve fotogalerii akcí?

  24.06.2016
  Pak je tu pro vás i web plný fotografií ze školních akcí, které najdete na rajčeti pod adresou http://gymjes.rajce.idnes.cz/
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl