ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Skvělá zábava, radost i zklamání ale nakonec opravdový jásot, taková byla sobota 9. 11.

| Zobrazeno: 1216×

A je to tady zase. Přesně něco takového si náš tým R.U.R. říkal 27. srpna, když byla zveřejněna pravidla letošního ročníku FIRST LEGO League s názvem Nature's Fury (přírodní katastrofy). Následovaly dva měsíce příprav a v pátek 8. 11. odjíždíme do Olomouce, abychom se následující den zúčastnili moravského regionálního kola MČR ve FLL. Souběžně s ním také probíhalo české kolo, a to v Praze.

 

Ještě v pátek večer jsme trénovali prezentaci výzkumného úkolu. Děláme poslední nezbytné změny v prezentaci a v textech a také fotíme společné fotky.

V sobotu ráno vstáváme k naší nelibosti docela brzy, abychom už kolem osmé hodiny mohli být na místě konání soutěže, což letos byla Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Kupodivu nám letos nebyl přidělen žádný průvodce, organizátoři asi usoudili, že po zkušenostech z několika minulých ročníků žádného nepotřebujeme, protože jsme zvyklí si všechny disciplíny hlídat sami. Nicméně i bez průvodce jsme našli své týmové depo, které s námi sdílel po celý den tým Gyza ze Zábřehu a možná budoucí FLL tým z Ostravy, se kterým se známe z jiných akcí. Vybalili jsme všechny potřebné věci a šli odzkoušet robota na tréninkový stůl ještě před zahájením.

V 9 hodin se všechny týmy sešly v aule, kde proběhlo zahájení v podobě uvítání pořadateli, představení porotců a jednotlivých týmů. Během let se složení poroty skoro nemění, takže jsme skoro všechny její členy znali z předchozích. A poté vše vypuklo.

Jako první jsme jeli robotgame. Při prvním kole jsme najeli 58 bodů, což bylo opravdu málo. Několik chyb způsobil nedostatek světla a díky čemuž špatně fungovaly senzory barev. Ovšem když jsme zjistili, že problémy mají i některé další týmy, sebevědomí nám trochu stouplo.

Následoval Robot Design, kde bylo třeba porotcům předvést, co vše jsme v rámci robotgame řešili a jak, včetně ukázky a vysvětlení samotných programů. Hodnotitelé se zdáli být celkem zaujatí naším postupem. Dokonce jsme s nimi i řešili, jak správně česky vyslovit EV3, což je nová generace LEGO Mindstorms. Odcházeli jsme celkem s dobrými pocity.

Pak následovala prezentace výzkumného úkolu. Zde nám delší dobu trvala příprava a to proto, že jsme si k řešení vybrali problematiku blackoutu  a tak jsme chtěli při prezentaci předvést téměř absolutní tmu. Vybavili jsme se na to i papírovými snímky, které z části nahradily klasický powerpoint. Dotazy porotců nás trochu rozhodily, museli jsme jim v podstatě vysvětlit, jak si to představujeme, v jaké jsme fázi realizace a co je vlastně naším návrhem. Nicméně i tak je náš návrh zřejmě zaujal.

Po výzkumu přišla na řadu třetí a poslední robotgame v základní části. V té druhé se taky udělalo spoustu chyb a tak bylo třeba některé programy vylepšit. Pracovali jsme na tom skoro celou dobu, co jsme měli volno a taky se nám to vyplatilo. Třetí kolo jsme tedy zajeli za 213 bodů, což nás vyhouplo v tabulce výše a celkově jsme se v základní části robotgame umístili na šesté příčce.

Zbývala už jenom týmovka, kde se prověřuje, jak si členové týmu mezi sebou rozumí, jak se vzájemně respektují a jestli jsou ochotni spolupracovat. Po té, co nás porotci vyzpovídali ohledně přípravy na soutěž, kdo se čím v týmu zabývá a také, který tým bychom nejraději porazili, nám prozradili zadání, ve kterém bylo řečeno, že se náš tým dostal do nelichotivé situace, a to, že v bouři jsme se plavili a vyplavili jsme se poblíž osamělého ostrova. Poté jsme se rozdělili na dvě poloviny a každá zvlášť vybírala 7 z 12 věcí, které bychom mohli potřebovat. Poté jsme se dali opět dohromady a z obou polovin udělat výběr za celý tým. Bylo to skoro neuvěřitelné, ale lišili jsme se jen o jednu věc. Dohodou jsme určili, která z nich bude potřebnější, a poté jsme finální návrh před porotu zdůvodňovali. Vše bylo doprovázeno některými jejich všetečnými dotazy, ale i tak jsme to zvládli. I když zde vlastně ani nejde o to, jak správně je úkol splněn, ale o onu vzájemnou domluvu. Z týmovky jsme odcházeli s velmi dobrým pocitem. Pak nás čekal oběd, který jako vždy představoval kuřecí řízek s bramborovým salátem.

Po dobrém obědě a následné pauze nás čekalo čtvrtfinále robotgame, první část turnaje o pohár robotgame, který jak známo již nerozhoduje o konečném pořadí a ani se z něj nezapočítávají body. Čtvrtfinálem to pro nás začalo, ale také zároveň rovnou skončilo, protože robot nejel v danou chvíli zrovna nejlépe.  To ale naštěstí už nevadilo. Teď nezbývalo nic jiného než čekat na konečné výsledky.

Třetí hodina odpolední se blížila a my plní nervozity jsme se „přestěhovali“ do auly. Ještě než přišly výsledky, snažili jsme se celou aulu roztleskat, což se nám moc nevedlo, jelikož ostatní (nejesenické) týmy asi nebyly příliš zaujaty naší aktivitou. No a pak přišlo. Nejprve vyhlášení Robot Designu. Tady jsme se, na rozdíl od našeho očekávání, na prvních třech místech neumístili. Pak přišel výzkum. Tady jsme byli oceněni druhým místem, s tím že od prvního nás dělil jenom jeden jediný bod. Na řadu přichází týmová spolupráce. Zde se umisťujeme také na druhém místě, které je tentokrát ale dělené spolu s dalšími dvěma týmy. Pak ještě vyhlášení týmu, který projevil největší výdrž v přípravě, tzv. outstanding endurance a poté tu byly finální výsledky. Začalo se 12. místem a postupovalo se níž směrem vítězům. Kolem šestého místa začaly na scénu přicházet favorizované týmy.  I když jsme to čekali vzhledem k průběhu vyhlašování, tak jsme si to ale nepřáli, ale realita šla proti nám. Na řadu přišlo čtvrté místo: „…se umístil tým R.U.R.  “ Trochu smutně jsme nastoupili na pódium, abychom si převzali medaile, pohár a poukázku na nákup Lega v hodnotě 2 000 Kč. Předávající utěšovali naše zklamání informací, že třeba ještě postoupíme, v což jsme v tu chvíli nevěřili, protože nám známá pravidla sedmého postupujícího na nás neseděla.

Ovšem po chvíli slyšíme za námi telefonát paní Dostálové, a když dohovořila, tak nám oznámila něco, co nám vykouzlilo úsměv na tváři, a to: „Tak postupujete!“  Zprvu jsme tomu nechtěli uvěřit, jelikož nám známé pravidlo říkalo něco jiného, ale zřejmě jsme ho špatně pochopili, jak jsme se později dověděli. Později bylo uvedeno na pódiu, že sedmým postupujícím je tým, který se umístil na 4. místě v Olomouci nebo v Praze a je to ten, který měl vyšší skóre v základní části robotgame.  Tým Sirius Cybernetics najel 172 bodů. Tým R.U.R. (tedy my) najel 213 bodů. A bylo oficiálně jasno, že sedmým postupujícím do semifinále, které se bude konat 7. prosince u nás v Jeseníku je tým R.U.R. Tímto a poděkováním bylo ukončeno letošní olomoucké regionální kolo a my už se jen radovali. Vyfotili jsme se a poté jsme šli zabalit poslední věci, abychom stihli vlak do Jeseníku, který odjížděl z hlavního nádraží v 16.55.

Na závěr svého článku chci poděkovat celému týmu za to, že odvedl tak dobrou práci, která si zasloužila postup.  

Složení letošního týmu:

Štěpán Bubík
Anežka Dostálová
Roman Chasák
Magdalena Kuchejdová
Jan Maceček
Matěj Nosek
Michael Potěšil
Tomáš Procházka
Zuzana Trunečková
Hana Zacpálková
David Žichovský

Pod koučováním pan učitele Mgr. Romana Chasáka ve spolupráci s Alexandrem Potěšilem a Mgr. Filipem Wormem.
V rámci výzkumného úkolu děkujeme za pomoc panu Ing. Velkovi, Holubovi, Dennisovi Plattovi a Mgr. Jiřímu Bartoňovi.

 David Žichovský

 Tým R.U.R. při svých cestách používá navigace Dynavix.

Naposledy změněno čtvrtek, 14 listopad 2013 16:11
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

středa 14. listopad 2018

« Listopad 2018 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl
 • Almanach

  08.04.2015
  Almanach Pozor, probíhá doprodej posledních kusů almanachu vydaného ke 100. výročí založení gymnázia (v kanceláři školy). Cena 50 Kč/kus.