ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Poznání lepší než opalování, příroda hezčí než moře

| Zobrazeno: 1120×

Prototypem Čecha je dle předsudků muž ve středních letech s pivním břichem, který celý rok spoří, aby v létě mohl naházet manželkou sbalených deset kufrů, jejichž obsahu se nepoužije ani polovina, do firemního kombíku, připoutat své tři ufňukané děti k sedadlům a zavézt svou rodinu na jih k nejbližšímu moři. Zde se ubytuje v nejlevnějším penzionu a poté po celou dobu, kdy budou všichni tři svišti stavět hrady z písku v písku nebo si stěžovat mamince, že je z moře štípou očička, a manželka se stane nesnesitelnou svými neustálými nepravdivými výroky o předraženosti v zahraničí, bude tento čyřicátník, trpělivý otec a pozorný manžel, posazený zpocen v plážovém lehátku, pít Kozla a požírat domácí řízky.

Kdybych tento charismatický zjev obeznámila se skutečností týkající se alespoň pro mne výrazně zajímavějšího způsobu trávení volného času, to jest exkurze v ženevském CERNu, zřejmě by se mi vysmíval po dobu tak dlouhou, až by musel spořádat další tři řízky, aby nepodlehl fyzické újmě z vyčerpanosti kvůli onomu dlouhému vysmívání. Naštěstí je Gymnázium Jeseník pověstné svou 'antiprototypičností', jinak řečeno originalitou neboli různorodostí učitelů, studentů i školního vybavení pocházejícího z mnoha jednotlivých uměleckých i neuměleckých slohů. Součástí antiprototypičnosti Gymnázia je fakt, že se na této škole nachází dostatek osob zajímajících se o fyziku a nadšených při představě návštěvy již zmíněného CERNu (Evropskéorganizace pro jaderný výzkum) ve švýcarské Ženevě, nad kteroužto představou by se náš, Protočech' upřímně zděsil. 

DSC 9479

Nemám zdání, zda tento text nečte zrovna Protočech či Protočeška (samozřejmě v mém zájmu není urážet obyvatele mého rodiště), a tak zde nebudu podrobněji líčit, co přesně CERN je a čím se zabývá. Mohu ovšem zmínit, že zaměření a úspěchy této organizace jsou - alespoň dle mého názoru - úžasné, na 'úžasnosti' jim dodává hlavně fakt, že CERN zkoumá částice, které jsou pouhým okem nespatřitelné, tudíž také nepředstavitelné. Neměla jsem sice v ruce řízek, protože maso nejím, ani klobásu, jelikož nejsem Němec (a klobása je maso), ale dvouhodinovou přednášku, konající se v centru této organizace 11. 6. 2015, jsem si opravdu užila. Samotný pocit, že se nacházím v jedné budově spolu s držitelem Nobelovy ceny a dalšími světovými vědeckými kapacitami, zatímco Protočech se potí na pláži, byl povznášející.

DSC 9452

I další den strávený ve Švýcarsku a Francii se stal antiprototypickým. Poznali jsme totiž opravdovou, divokou přírodu v tak vysokých nadmořských výškách, že nám konečně netlačil na mozek žádný přebytečný vzduch, jak tomu v malých nadmořských výškách dle mého názoru je. Tuto přírodu lze přirovnat ke Středozemi v Prvním věku, kdy se ještě elfové i lidé měli dobře a Melkor jim srdce netížil (viz. J. R. R. Tolkien: Silmarillion). Podrobněji líčit tuto krásu nebudu, jelikož subjektivní popis není mým oblíbeným slohovým útvarem. Za nutnost přesto považuji zmínit, že pokud se Jeseníkám říká hory, pak je tento název asi tak výstižný jako kapsonosoplen (což znamená kapesník), protože Jeseníky jsou ohromným skaliskům, po kterých pod sněhovou čarou stékají ledovcové potůčky a rostou zde jen větru i sněhu nejodolnější jehličnany, naprosto (omlouvám se) trapné. Také města námi navštívená, například Ženeva, Chillon nebo Annecy, byla úchvatná. Ledovcové řeky a jezera byly tyrkysově modré, s hnědo-šedými řekami v Česku naprosto nesrovnatelné. Lidé zde vyhazovali odpadky pouze do košů, nikdo na sebe nekřičel a nekradl kanály, všichni byli pozitivně naladěni, jezdili na segwayích a rozdávali ledovou kávu.

DSC 9819

Třetího dne došly Protočechovi řízky, dětem zčervenaly oči od mořské soli a manželka si stále nepřestala stěžovat. Protočech tedy vstal z lehátka, opatrně si přes své zcela rudé břicho oblékl tričko a odešel si koupit předraženou italskou pizzu. Poté usnul v již zmíněném levném penzionu. My jsme onen třetí den strávili v dopravním muzeu, což je typická atrakce pro skoro-dospělé až dospělé, kteří si stále rádi hrají, ale také pro vlakofanatiky, autoholiky, letadlomany a loďolovery. Interaktivní části muzea, jakými bylo hlasování pro nákupní vozík, klouzání se po mapě Švýcarska, běhání v kolečku jako der Hamster a jízda na (pro nás už opravdu malé) koloběžce, ale také prohlídka všech vystavených dopravních prostředků, sledování cestující kuličky, pohybující se lanovky a lodičky, hraní si s autíčky a poslech hudby o lodích a vodě nám zajistilo zábavu na pět až šest hodin. Protočech těchto šest hodin prospal, byl přejeden z obrovské pizzy. Manželka zakapala dětem červená očička a poté si otevřela konzervu z domu dovezených fazolí, přemýšlela nad úporně horkým italským počasím a v duchu si řekla, že příště pojede do Norska. Sama.

DSC 0008-1

Zjištěno ve Francii, Švýcarsku a autobuse:

1. V Chillonu se nenachází žádná ošklivá věc či místo.

2. Švýcarské franky jsou mírně děsivého vzhledu.

3. V autobuse se lidem zdají podivné sny, zřejmě je to způsobeno tím, že jejich hlava během spánku nesetrvává v rovnoměrném přímočarém pohybu nebo klidu, je tudíž součástí neinerciálního systému.

4. Zmrzlina s příchutí manga chutná opravdu jako mango, ne jako mangový prášek.

5. V kontejneru lze spát, umýt si zde ruce a pověsit si bundu na věšák. Tento kontejner rovněž vůbec nevypadá jako kontejner.

6. Lidé v Ženevě rádi jezdí na kole.

7. Pokud v CERNu odejdete z jídelny na recepci pro pohled, zpátky se bez karty nedostanete.

8. Nohy labutí jim ubírají na důstojnosti a přidávají jim na vtipnosti.

9. Kostely mohou být hranaté a jejich věž se může nacházet mimo je samotné.

10. V Chillonu je málo dětí, v Luzernu hodně ptáků a v Ženevě spousta motorek.

11. Helium je úžasné, ale je složité jej vyrobit. V CERNu ho mají plnou cisternu.

12. Ve Švýcarsku jsou jesenické kachny.

DSC 0132

Ivana Vondrušková - kvinta A

Více fotografií najdete zde

Naposledy změněno úterý, 23 červen 2015 20:01
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

pondělí 24. září 2018

« Září 2018 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Okresní kolo konverzační soutěže v německém jazyce

  25.02.2018
    Dne  15.02.2018 proběhlo okresní kolo olympiády v německém jazyce.  Po poslechovém cvičení soutěžící konverzovali s porotci o volném čase, všedním dni, na téma počasí, čtyři roční období a o dalších tématech z oblasti každodenního života. Vítězem kategorie III.A se stal Daniel Pražák (3.C), druhé místo obsadil Daniel Tunys (EA) a třetí místo získal Vojtěch Starý (XA).  Daniel Pražák a Filip Kirchner budou naší školu reprezentovat v krajském kole v Olomouci. Filip v kategorii III.B pro studenty s pobytem v německy mluvících zemích delším než půl roku. Všem zúčastněných děkujeme za jejich nadšení pro německý jazyk a těšíme se na jejich výbornou reprezentaci gymnázia v krajském kole.  
 • Konverzační soutěž v anglickém jazyce pro tercie a kvarty zná své vítěze

  22.02.2018
  V úterý 20.2.2018 se uskutečnilo školní a okresní kolo soutěže v anglické konverzaci pro žáky tercií a kvart. Jako každý rok měla soutěž část poslechovou i konverzační a všichni studenti si vedli velmi dobře. Výsledné umístění bylo velmi těsné. Na prvním místě se umístil Filip Ondruch z kvarty A, na druhém místě Jan Drochýtek z tercie A. Třetí místo obsadila Sára Drlíková z kvarty A.  První dva postupují do krajského kola , které se bude konat v březnu v Olomouci. Všem srdečně gratulujeme!                                                                          
 • Výsledky okresního kola anglické konverzace

  09.02.2018
  Ve čtvrtek 8. února se na Gymnáziu Jeseník uskutečnilo okresní kolo soutěže v anglické konverzaci. Soutěž měla již tradičně dvě části: poslechovou a konverzační. Do okresního kola postoupily čtyři studentky gymnázia a tři studenti z hotelové školy v Jeseníku. Komisi letos doplnila rodilá mluvčí Sue Šejda. Nejlépe se v soutěži dařilo studentce druhého ročníku Gymnázia Jeseník, Evě Kořenkové, která obsadila 1. místo. V těsném bodovém závěsu za ní pak obsadila druhé místo studentka 3. ročníku Gymnázia Jeseník Kristýna Kaliničová a stupně vítězů pak doplnil student hotelové školy Ondřej Šenekl. Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším kole v Olomouci.
 • Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace

  02.09.2017
  Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace Rychle se blíží termín přihlašování žáků 9. tříd do oborů s talentovou zkouškou (30. listopad 2017),  Pro usnadnění volby studijního oboru gymnázium se sportovní přípravou na Gymnáziu Jeseník přinášíme pro uchazeče a jejich rodiče přehledné informace, na základě kterých si mohou vytvořit reálnější představu o průběhu studia a specifických nárocích daného oboru. 
  Číst dál...
 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Jste zvědaví na zajímavé fotografie, které nenajdete ve fotogalerii akcí?

  24.06.2016
  Pak je tu pro vás i web plný fotografií ze školních akcí, které najdete na rajčeti pod adresou http://gymjes.rajce.idnes.cz/
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl