ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

O k jádru věci cestě

| Zobrazeno: 1034×

Datoval se tehdy 30. listopad 2017. Slunce ještě dávno spalo a všichni lidé na Jesenicku s ním, když jedinci naší tuctové skupiny fyzikálních milovníků okolo čtvrté hodiny ranní postupně ze sna se probouzeli, aby před pátou hodinou z temného Jeseníku vstříc Řeži vyjeli.

Pět hodin vlaky jsme se trmáceli, přičemž naše zpoždění kvůli sněhové bouři stále narůstalo, a tak jsme z Prahy do Řeže Městským slonem dopravit se museli. I když v Řeži již denní světlo nás přivítalo, sluneční paprsky nás přesto neoslnily - mraky se chystaly k bouři, přesto poté pražskou půdu sněhem nepokryly, tudíž celý Ústav jaderné fyziky AV ČR, který byl cílem naší cesty, viděli jsme jen chabě, mezi mračny.

Po přejití přes řeku – zřejmě to byla Vltava – jsme Ústav již zřetelněji spatřovat počali, a poté jsme znenadání již uvnitř komplexu dleli, abychom obdrželi visací cedulky, na nichž „návštěvník“ stálo. Později také vhodným oděvem vybaveni jsme byli – bílý plášť, ač s nápisem „exkurze,“ v nás vyvolával pocit, že my sami jsme se vědeckými pracovníky stali.

O průběhu samotné exkurze jen málo vypovědět mohu, neboť mnoho složitostí a neznámých pojmů z úst místních vědátorů a našich průvodců vycházelo. I přes naši únavu, která z důvodu nedostatku spánku a vyčerpávající cesty značná byla, přímo jsme hltali každé slovo vědeckého pracovníka s modrou kšiltovkou o hledání řešení, kterak zabránit tomu, aby zdi jaderných elektráren rychlými neutrony ničeny byly. I když pohled na jaderného fyzika v modré čepici byl famózní, ještě neuvěřitelnější pohled naskytl se nám, když zmenšenou podobu CERNského urychlovače spatřili jsme. O funkci mini urychlováčku mnohé nám pověděl Pan Vědec, jehož prací obsluha tohoto stroje jest. Částice pro naše oči neviditelné byly, mechanika urychlováčku zase pro naše studentské mozky jen z části pochopitelná. Přesto pochápat jsme dokázali, že ony nespatřitelné hmotné mini elementy pomocí cívek zrychlovány jsou, přičemž tyto cívky nabývají velikosti mnohonásobně větší, než ony cívečky, které do šicího stroje s namotanou nití vkládají se.

Zmateni a ohromeni z rychle běžících částic uvnitř urychlováčku odpočinuli jsme si při historickém a detektivním výkladu třetího pana vědátora, důstojného muže s důstojným knírem i humorem, který nás obeznámil s příčinou smrti Tychona Braheho, jehož nos byl z mosazi. Žádný vrahoun Tychona neotrávil rtutí, což z vlasů mrtvého poznalo se jaderným výzkumem právě v Řeži.

Nešťastní ze smutného Tychonova osudu, ale zároveň nabuzeni po detektivním příběhu, odebrali jsme se k cyklotronu. Tento stroj z Kanady do Řeže zavítal, aby rakovinu léčit pomáhal. Přes celou místnost se rozkládá, přičemž složitým způsobem pomocí jeřábu vecpán dovnitř byl a centrálně ovládán jest z místnosti nad ním pomocí mechanických rukou, aby vědátorům pracujícím s cyklotronem radioaktivita neublížila. Tento stroj vyrábí částice zvané radionuklidy, z nichž následně radiofarmaka produkována bývají. Exkurzi jsme tak zakončili s pocitem naděje pro rakovinou nemocné pacienty, jejichž záchranou právě tento stroj stát by se mohl.

Po příjezdu z Řeže do Prahy (opět Městským slonem) musili jsme se posilnit rychlým jídlem z kyblíku a bezedným kelímkem (jehož bezednost je ovšem sporná), neboť proud složitých informací a rychlých částic, ale také osud Tychona, nás naprosto vyčerpaly. Pražský sníh stále v oblacích dlel, a tak celá naše tuctová skupina fyzikálních milovníků vyjma mě po páté hodině vstříc zasněženému Jeseníku zavítala, aby ve vlaku chvíli neklidného spánku ukořistila. Já jsem jim přátelsky zamávala, abych poté do pohodlného auta nasedla a místo cesty vlakem domů smažený sýr a 3D televizi před usnutím v Praze si užila.

redaktor a pozorovatel

Vondrušková Ivana, OKTÁVA A

Naposledy změněno neděle, 03 prosinec 2017 12:08
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

čtvrtek 20. září 2018

nyní se nevyučuje
« Září 2018 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Okresní kolo konverzační soutěže v německém jazyce

  25.02.2018
    Dne  15.02.2018 proběhlo okresní kolo olympiády v německém jazyce.  Po poslechovém cvičení soutěžící konverzovali s porotci o volném čase, všedním dni, na téma počasí, čtyři roční období a o dalších tématech z oblasti každodenního života. Vítězem kategorie III.A se stal Daniel Pražák (3.C), druhé místo obsadil Daniel Tunys (EA) a třetí místo získal Vojtěch Starý (XA).  Daniel Pražák a Filip Kirchner budou naší školu reprezentovat v krajském kole v Olomouci. Filip v kategorii III.B pro studenty s pobytem v německy mluvících zemích delším než půl roku. Všem zúčastněných děkujeme za jejich nadšení pro německý jazyk a těšíme se na jejich výbornou reprezentaci gymnázia v krajském kole.  
 • Konverzační soutěž v anglickém jazyce pro tercie a kvarty zná své vítěze

  22.02.2018
  V úterý 20.2.2018 se uskutečnilo školní a okresní kolo soutěže v anglické konverzaci pro žáky tercií a kvart. Jako každý rok měla soutěž část poslechovou i konverzační a všichni studenti si vedli velmi dobře. Výsledné umístění bylo velmi těsné. Na prvním místě se umístil Filip Ondruch z kvarty A, na druhém místě Jan Drochýtek z tercie A. Třetí místo obsadila Sára Drlíková z kvarty A.  První dva postupují do krajského kola , které se bude konat v březnu v Olomouci. Všem srdečně gratulujeme!                                                                          
 • Výsledky okresního kola anglické konverzace

  09.02.2018
  Ve čtvrtek 8. února se na Gymnáziu Jeseník uskutečnilo okresní kolo soutěže v anglické konverzaci. Soutěž měla již tradičně dvě části: poslechovou a konverzační. Do okresního kola postoupily čtyři studentky gymnázia a tři studenti z hotelové školy v Jeseníku. Komisi letos doplnila rodilá mluvčí Sue Šejda. Nejlépe se v soutěži dařilo studentce druhého ročníku Gymnázia Jeseník, Evě Kořenkové, která obsadila 1. místo. V těsném bodovém závěsu za ní pak obsadila druhé místo studentka 3. ročníku Gymnázia Jeseník Kristýna Kaliničová a stupně vítězů pak doplnil student hotelové školy Ondřej Šenekl. Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším kole v Olomouci.
 • Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace

  02.09.2017
  Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace Rychle se blíží termín přihlašování žáků 9. tříd do oborů s talentovou zkouškou (30. listopad 2017),  Pro usnadnění volby studijního oboru gymnázium se sportovní přípravou na Gymnáziu Jeseník přinášíme pro uchazeče a jejich rodiče přehledné informace, na základě kterých si mohou vytvořit reálnější představu o průběhu studia a specifických nárocích daného oboru. 
  Číst dál...
 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Jste zvědaví na zajímavé fotografie, které nenajdete ve fotogalerii akcí?

  24.06.2016
  Pak je tu pro vás i web plný fotografií ze školních akcí, které najdete na rajčeti pod adresou http://gymjes.rajce.idnes.cz/
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl