ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Odešel Petr Suchánek

| Zobrazeno: 410×

V pátek 23. března zemřel ve věku 78 let dlouholetý pedagog jesenického gymnázia Petr Suchánek.

Narodil se 18. září 1939, mládí prožil v Libině a po ukončení šumperského gymnázia vystudoval na přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci učitelství matematiky a deskriptivní geometrie. Brzy po absolutoriu začal působit na učňovské škole (současná Hotelová škola) v Jeseníku. Od roku 1971 učil dalších 30 let až do odchodu do důchodu na gymnáziu v Jeseníku, kde ke konci svého působení zastával funkci zástupce ředitele.

Sám vůči sobě byl velice náročný a obdobně požadoval, aby pracovali i studenti. To se projevilo výbornými znalostmi, s nimiž jeho žáci odcházeli na vysoké školy, kde počáteční nástrahy vysokoškolského studia překonávali bez potíží. Nejen jeho přičiněním mělo a stále má jesenické gymnázium ve vzdělávání matematiky vysokou úroveň.

Jeho mimoškolní činnost byla velice pestrá. Již od raného věku se věnoval mládeži, pro níž organizoval putovní tábory, převážně do slovenských hor. Tam také směřovala většina školních výletů (Malá a Velká Fatra, Nízké a Vysoké Tatry, Slovenský ráj…). Současně začal organizovat EXOD (Exkurzně vzdělávací základna) pro učitele a jejich rodinné příslušníky. Základna nejdříve působila každoročně v Jeseníku a od začátku 90. let také v Kežmarku pod Tatrami. Za téměř 30 let organizování této akce nadchl stovky zájemců o Jeseníky a Vysoké Tatry. Slovenské hory velice miloval,  pravidelně se do nich vracel a jeho téměř kultovním místem byla Chata pod Borišovom na Velké Fatře.

Když se v 70. letech začalo v Československu rozmáhat organizování dálkových pochodů,  ani tady Petr Suchánek nezůstal pozadu a společně s kolegou Rosťou Skopalem pořádali rok co rok Jesenickou 60. I poté, co se jí přestal věnovat  a organizační štafetu převzali mladší, je první červnová sobota více jak 40 let stabilním termínem tohoto pochodu.

Svou činnost nezaměřoval jen na sport, připomeňme, že jeho koníčkem (po rodičích) bylo sbírání autogramů významných osobností. Jezdil pravidelně na autogramiády, aby se setkával s herci, výtvarníky, sportovci; svou sbírku i vystavoval.

Po odchodu z gymnázia v roce 2001 byl jeho diář stále plný. Navštěvoval různé společenské akce ať již na Jesenicku, nebo mimo region, stal se platným členem Klubu seniorů pracovníků ve školství v Jeseníku. I tam využíval svých bohatých zkušeností při organizování činnosti tohoto společenství.  

Před několika léty se u něho začaly projevovat příznaky nastupující Alzeimerovy choroby. Petr si tento stav začal uvědomovat a snažil se s postupující chorobou bojovat. Stále měl zájem o kulturní dění, jeho přáním byla ještě návštěva slovenských hor. A tak ve věku 74 let jsme spolu naposledy zdolali Velký Rozsutec na Malé Fatře. Postupem času ho začalo onemocnění více a více přemáhat, bylo již zapotřebí stálé odborné péče. Svůj život dožil v domově důchodců v Šumperku za podpory své sestry Heleny a její rodiny.

Libor Malý

Naposledy změněno středa, 04 duben 2018 19:38
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

neděle 21. říjen 2018

nyní se nevyučuje
« Říjen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl
 • Almanach

  08.04.2015
  Almanach Pozor, probíhá doprodej posledních kusů almanachu vydaného ke 100. výročí založení gymnázia (v kanceláři školy). Cena 50 Kč/kus.