ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Naše stopa aneb Co po nás zůstane?

| Zobrazeno: 5953×

O tom, že škola není jen o učení se v lavici, jsme se mohli sami přesvědčit. V pondělí a úterý 13. a 14. září jsme se vypravili na několik exkurzí. Mezi cíli našich cest byla přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, papírny Velké Losiny a v našem bližším okolí třídící linka v České Vsi, navštívili jsme také řízenou skládku u Supíkovic a na závěr Čističku odpadních vod v České Vsi.

(PVE Dlouhé Stráně)

Prvního dne:
V pondělí ráno jsme se všichni sešli u Gymnázia a vyrazili na celodenní exkurzi. Na Dlouhých stráních jsme zhlédli krátký film o provozu elektrárny a dále pokračovali prohlídkou dolní nádrže. Po strmé cestě na horní nádrž bychom možná mohli mít nádherný výhled na okolní kopce, jenomže v horách se válely kusy mlhy a mraků, takže jsme místo toho obdivovali, jak hluboko pod námi je upátí Mravenečníku. Každý jsme si obešli kolečko kolem horní nádrže a pokračovali dále autobusem do Velkých Losin. Výroba papíru se zase za ta staletí nezměnila. První den nám počasí vydrželo tak tak, a když se při návratu do Jeseníku spustil déšť, ani jsme si nepředstavovali, jak bude druhého dne.

 

Druhého dne:
Nádherný den, na obloze jen sem tam nějaký mrak. Vyrazili jsme na třídící linku, kde nás provedli celým areálem sběrného dvora. Asi o hodinu později jsme už seděli v autobuse a mířili na skládku. Na celé skládce pracují pouze tři lidé, kteří se starají o provoz tak velké plochy - a  jde jim to dobře.
Ale to už byl čas vracet se zpět do České vsi, na čističku odpadních vod. Tady nás opět provedli po areálu celé čističky a vysvětlili funkci celého zařízení. Tento čichový zážitek si určitě nejeden z nás zapamatuje! Čas opět neůprosně uběhl a nás čekala pohodlná zpáteční cesta v autobuse.

Oba dva dny s námi vydrželi p. Worm a p. Staňová, kterým děkujeme.

Za třídu kvarta B

Vojtěch Tomas


Ve dnech 13. a 14. 9. se obě kvarty vydaly do útrob několika nepostradatelných komplexů z našeho okolí. Účel těchto dnů nespočíval pouze v obohacení našich vědomostí o zajímavé skutečnosti, byla to také součást kvartánského projektu „Naše stopa".

V pondělí 13. 9. jsme si prohlédli Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně a ruční papírnu ve Velkých Losinách. V první části dne jsme shlédli zajímavou přednášku o tom, jak funguje nejvýkonnější PVE v Evropě, nahlédli do strojovny a oběhli si horní nádrž ve výšce 1 348 m. n. m. Druhá část dne byla věnována muzeu papíru a ruční papírně ve Velkých Losinách, kde jsme se dozvěděli více o historii, vývoji a výrobě papíru.

V úterý 14. 9. se naskytla příležitost prozkoumat nelibě vonící třídící linku TSJe, ještě smradlavější řízenou skládku komunálního odpadu v Supíkovicích a jako nejzapáchavější tečku na závěr čistírnu odpadních vod v České Vsi. Lidské produkty zkrátka nevoní...

Nakonec patří velký dík stručným, ale výstižným přednáškám všech expertů z daných komplexů. Samozřejmě nelze opomenout náš dozor - s KA se vydala p. uč. Velebová, Šparlinková a Mišunová; na KB dohlížela p. uč. Staňová společně s panem Wormem.

Za třídu kvarta B

Adam Keppert

 

Malá fotogalerie

PVE Dlouhé Stráně:

2010_projekt_kvarta_01

V přednáškovém sále PVE Dlouhé Stráně

2010_projekt_kvarta_02

Cesta do útrob hory...

Uvnitř kaverny s turbínami - koho by napadlo, že je nad námi několik set metrů horniny...

Skládka komunálního odpadu:

2010_projekt_kvarta_04

Kompaktor za deset milionů vážící pětadvacet tun má hlavní funkci - drtit :-)

2010_projekt_kvarta_05

Příroda má snahu regenerovat zkrátka všude...

2010_projekt_kvarta_06

Skládková voda je známá spíše pod pracovním názvem "kofola" - vyváží se do čističky.

Čistička odpadních vod:

2010_projekt_kvarta_07

Na čističce odpadních vod jsou připraveni i na velkou vodu (vpravo) - kvartáni jsou vlevo.

Naposledy změněno neděle, 26 srpen 2012 10:06
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

neděle 23. září 2018

nyní se nevyučuje
« Září 2018 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Okresní kolo konverzační soutěže v německém jazyce

  25.02.2018
    Dne  15.02.2018 proběhlo okresní kolo olympiády v německém jazyce.  Po poslechovém cvičení soutěžící konverzovali s porotci o volném čase, všedním dni, na téma počasí, čtyři roční období a o dalších tématech z oblasti každodenního života. Vítězem kategorie III.A se stal Daniel Pražák (3.C), druhé místo obsadil Daniel Tunys (EA) a třetí místo získal Vojtěch Starý (XA).  Daniel Pražák a Filip Kirchner budou naší školu reprezentovat v krajském kole v Olomouci. Filip v kategorii III.B pro studenty s pobytem v německy mluvících zemích delším než půl roku. Všem zúčastněných děkujeme za jejich nadšení pro německý jazyk a těšíme se na jejich výbornou reprezentaci gymnázia v krajském kole.  
 • Konverzační soutěž v anglickém jazyce pro tercie a kvarty zná své vítěze

  22.02.2018
  V úterý 20.2.2018 se uskutečnilo školní a okresní kolo soutěže v anglické konverzaci pro žáky tercií a kvart. Jako každý rok měla soutěž část poslechovou i konverzační a všichni studenti si vedli velmi dobře. Výsledné umístění bylo velmi těsné. Na prvním místě se umístil Filip Ondruch z kvarty A, na druhém místě Jan Drochýtek z tercie A. Třetí místo obsadila Sára Drlíková z kvarty A.  První dva postupují do krajského kola , které se bude konat v březnu v Olomouci. Všem srdečně gratulujeme!                                                                          
 • Výsledky okresního kola anglické konverzace

  09.02.2018
  Ve čtvrtek 8. února se na Gymnáziu Jeseník uskutečnilo okresní kolo soutěže v anglické konverzaci. Soutěž měla již tradičně dvě části: poslechovou a konverzační. Do okresního kola postoupily čtyři studentky gymnázia a tři studenti z hotelové školy v Jeseníku. Komisi letos doplnila rodilá mluvčí Sue Šejda. Nejlépe se v soutěži dařilo studentce druhého ročníku Gymnázia Jeseník, Evě Kořenkové, která obsadila 1. místo. V těsném bodovém závěsu za ní pak obsadila druhé místo studentka 3. ročníku Gymnázia Jeseník Kristýna Kaliničová a stupně vítězů pak doplnil student hotelové školy Ondřej Šenekl. Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším kole v Olomouci.
 • Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace

  02.09.2017
  Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace Rychle se blíží termín přihlašování žáků 9. tříd do oborů s talentovou zkouškou (30. listopad 2017),  Pro usnadnění volby studijního oboru gymnázium se sportovní přípravou na Gymnáziu Jeseník přinášíme pro uchazeče a jejich rodiče přehledné informace, na základě kterých si mohou vytvořit reálnější představu o průběhu studia a specifických nárocích daného oboru. 
  Číst dál...
 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Jste zvědaví na zajímavé fotografie, které nenajdete ve fotogalerii akcí?

  24.06.2016
  Pak je tu pro vás i web plný fotografií ze školních akcí, které najdete na rajčeti pod adresou http://gymjes.rajce.idnes.cz/
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl