ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Naše stopa aneb Co po nás zůstane?

| Zobrazeno: 6006×

O tom, že škola není jen o učení se v lavici, jsme se mohli sami přesvědčit. V pondělí a úterý 13. a 14. září jsme se vypravili na několik exkurzí. Mezi cíli našich cest byla přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, papírny Velké Losiny a v našem bližším okolí třídící linka v České Vsi, navštívili jsme také řízenou skládku u Supíkovic a na závěr Čističku odpadních vod v České Vsi.

(PVE Dlouhé Stráně)

Prvního dne:
V pondělí ráno jsme se všichni sešli u Gymnázia a vyrazili na celodenní exkurzi. Na Dlouhých stráních jsme zhlédli krátký film o provozu elektrárny a dále pokračovali prohlídkou dolní nádrže. Po strmé cestě na horní nádrž bychom možná mohli mít nádherný výhled na okolní kopce, jenomže v horách se válely kusy mlhy a mraků, takže jsme místo toho obdivovali, jak hluboko pod námi je upátí Mravenečníku. Každý jsme si obešli kolečko kolem horní nádrže a pokračovali dále autobusem do Velkých Losin. Výroba papíru se zase za ta staletí nezměnila. První den nám počasí vydrželo tak tak, a když se při návratu do Jeseníku spustil déšť, ani jsme si nepředstavovali, jak bude druhého dne.

 

Druhého dne:
Nádherný den, na obloze jen sem tam nějaký mrak. Vyrazili jsme na třídící linku, kde nás provedli celým areálem sběrného dvora. Asi o hodinu později jsme už seděli v autobuse a mířili na skládku. Na celé skládce pracují pouze tři lidé, kteří se starají o provoz tak velké plochy - a  jde jim to dobře.
Ale to už byl čas vracet se zpět do České vsi, na čističku odpadních vod. Tady nás opět provedli po areálu celé čističky a vysvětlili funkci celého zařízení. Tento čichový zážitek si určitě nejeden z nás zapamatuje! Čas opět neůprosně uběhl a nás čekala pohodlná zpáteční cesta v autobuse.

Oba dva dny s námi vydrželi p. Worm a p. Staňová, kterým děkujeme.

Za třídu kvarta B

Vojtěch Tomas


Ve dnech 13. a 14. 9. se obě kvarty vydaly do útrob několika nepostradatelných komplexů z našeho okolí. Účel těchto dnů nespočíval pouze v obohacení našich vědomostí o zajímavé skutečnosti, byla to také součást kvartánského projektu „Naše stopa".

V pondělí 13. 9. jsme si prohlédli Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně a ruční papírnu ve Velkých Losinách. V první části dne jsme shlédli zajímavou přednášku o tom, jak funguje nejvýkonnější PVE v Evropě, nahlédli do strojovny a oběhli si horní nádrž ve výšce 1 348 m. n. m. Druhá část dne byla věnována muzeu papíru a ruční papírně ve Velkých Losinách, kde jsme se dozvěděli více o historii, vývoji a výrobě papíru.

V úterý 14. 9. se naskytla příležitost prozkoumat nelibě vonící třídící linku TSJe, ještě smradlavější řízenou skládku komunálního odpadu v Supíkovicích a jako nejzapáchavější tečku na závěr čistírnu odpadních vod v České Vsi. Lidské produkty zkrátka nevoní...

Nakonec patří velký dík stručným, ale výstižným přednáškám všech expertů z daných komplexů. Samozřejmě nelze opomenout náš dozor - s KA se vydala p. uč. Velebová, Šparlinková a Mišunová; na KB dohlížela p. uč. Staňová společně s panem Wormem.

Za třídu kvarta B

Adam Keppert

 

Malá fotogalerie

PVE Dlouhé Stráně:

2010_projekt_kvarta_01

V přednáškovém sále PVE Dlouhé Stráně

2010_projekt_kvarta_02

Cesta do útrob hory...

Uvnitř kaverny s turbínami - koho by napadlo, že je nad námi několik set metrů horniny...

Skládka komunálního odpadu:

2010_projekt_kvarta_04

Kompaktor za deset milionů vážící pětadvacet tun má hlavní funkci - drtit :-)

2010_projekt_kvarta_05

Příroda má snahu regenerovat zkrátka všude...

2010_projekt_kvarta_06

Skládková voda je známá spíše pod pracovním názvem "kofola" - vyváží se do čističky.

Čistička odpadních vod:

2010_projekt_kvarta_07

Na čističce odpadních vod jsou připraveni i na velkou vodu (vpravo) - kvartáni jsou vlevo.

Naposledy změněno neděle, 26 srpen 2012 10:06
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

čtvrtek 18. říjen 2018

« Říjen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl
 • Almanach

  08.04.2015
  Almanach Pozor, probíhá doprodej posledních kusů almanachu vydaného ke 100. výročí založení gymnázia (v kanceláři školy). Cena 50 Kč/kus.