ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Dánsko očima studentů

| Zobrazeno: 3426×

 

Naše DÁNSKO
Musím říct, že obě jsme se těšily dlouhou dobu dopředu a při nasednutí do autobusu jsme byly rády, že už konečně jedeme, ale také nás přepadly obavy: jaká bude rodina, budeme si s nimi rozumět? Dopředu jsme si nemohly odpovědět a celou cestu se těšily jak malé holky. Když jsme po čtrnácti hodinové cestě dorazily, byly jsme unavené jako nikdy, ale konečně jsme poznaly ty, u kterých budeme trávit týden. Ze začátku jsme toho tedy moc nenapovídaly, přece jen viděly jsme se poprvé v životě a žijeme v jiné zemi. Ale nakonec se prolomily ledy a my po celém dni začaly komunikovat.

A teď přišlo to, že půjdeme k nim domů, ani jsme nevěděly, jak máme pozdravit, ať to není blbé, ale nějak jsme to zvládly. První den v rodině byl opravdu zajímavý, báli se nás ptát a přitom měli tolik otázek, nakonec ale snad zjistili vše, co chtěli. První den byl za námi a my byly rády, že jsme zrovna v této rodině. Další den už jsme byly konečně vyspané a mohly jsme vyrazit směr legoland. Na to jsme se opravdu těšily, a měly jsme na co. Vyzkoušely jsme snad všechny atrakce a byly z nich prostě nadšené, tohle mít doma! I tento den nás patřičně unavil, ale večer jsme měly zase energii a naše rodina nás mohla naučit kostky, ve kterých jsme je se štěstím začátečníka porazily. Třetí den jsme jely do Odense, navštívily jsme muzeum a potom dostaly rozchod. Zjistily jsme, že jejich ceny jsou sice vyšší než ty naše, ale stejně jsme nakoupily. My jsme zůstaly v Odense a šly do bowlingového centra kde jsme se sešly s celou rodinou. Opravdu jsme si to užili a toho jídla! Pobyt se nám krátil a přicházel čtvrtek, tento den jsme strávily ve škole, naučily jsme se něco dělat jako Dánové a MOŽNÁ umíme i házenou. Byla poslední noc, kterou strávíme v Dánsku. A naše rodina si toho byla vědoma a proto byl ten večer plný zábavy a my si neskutečně užily a s dobrým pocitem šly spát. Ráno nastalo to neoblíbené loučení, ale věděly jsme, že si přece můžeme psát. Jely jsme do školy, kde nám daly skvělou snídani a rozloučily se, ukáplo i pár slz a my už seděly v autobuse na dlouhé cestě zpět. Byla to snad nekonečná cesta, i když bychom rády zůstaly, těšily jsme se domů. Ale tato zkušenost se nám bude hodit do konce života.
Jana Poskerová
Leona Stabravová
1.C

 

Další příspěvky studentů:

Dánsko, Dánsko - země plochá,
každý gymplák se její krásou kochá.
Čtrnáct hodin cesta do Langeskova,
tady každý kalhoty do ponožek schová.
Vyčerpávající aktivity jak pro skupinu pand,
všichni v duchu křičí: „Hurá zítra Legoland!".
Odense krásné ve středu jsme uviděli,
výplaty svých rodičů tam utratili.
Ve čtvrtek párty veliká,
(každý Španěl triko vysvlíká)
ten týden fakt rychle utíká.
V pátek slzavě se loučíme,
na domov se však všichni těšíme.

Háková Denisa, Hrubešová Sára, Friedrich Robert, Kříž Jan

Dánsko
V neděli odpoledne jsme odjeli autobusem do země Lega. Řidiči nás bezpečně dopravili do dánské školy ve městě Langeskov. Učitelé nás tam rozdělili do skupin a někteří z nás museli odjet do druhé školy v Dalby. Po příjezdu jsme se ve škole nasnídali a začali se seznamovat s Dány a se Španěly. Ve skupinách jsme společně vytvořili nástěnku. Odpoledne jsme se vydali do hostitelských rodin, které pro nás měly na odpoledne připravené programy.
V úterý jsme jeli do Legolandu, do kterého se všichni těšili. Rychle jsme se rozeběhli vyzkoušet atrakce z lega. Času bylo málo a tak se nedalo všechno stihnout. Jen velmi neradi jsme opouštěli areál tohoto zábavného parku.
Ve středu jsme navštívili třetí největší dánské město Odense. Dánští učitelé měli strach, abychom se neztratili, a tak jsme museli chodit se studenty, u kterých jsme bydleli. Nikoho ale jejich pomalá chůze nebavila, a proto jsme se vydali svoji cestou bez nich. Po prohlídce města jsme šli do muzea H. CH. Andersena, kde to bylo zajímavé.
Ve čtvrtek jsme pracovali ve škole. Měli jsme na výběr několik činností. Práce v dílnách, stavění branky na házenou a vaření Po obědě se konal mezinárodní turnaj v házené. Večer jsme se všichni sešli v Langeskovské škole na rozlučkovém večírku, kde jsme tančili, jedli, povídali a nakonec jsme se se všemi i rozloučili.
V pátek ráno jsme naposledy navštívili školu a spěchali domů. Cesta byla náročná, ale všichni jsme to přežili. V Dánsku se nám moc líbilo a těšíme se, až přijedou dáni do Česka.

Jakub Nosek

 

Týden v Dánsku

Jednou takhle v neděli,
jsme si autobusem odjeli.
Kam jsme se poděli?
Do Dánska jsme si zajeli.

14 hodin v autobusu strávených,
ale s přestávkami,
v noci spousta očí zavřených,
přikrytých často pod dekami.

Přijeli jsme brzy ráno,
v 9 byla snídaně,
bylo o nás postaráno,
sešli jsme se v jídelně.

Postupně jsme se seznamovali,
vytvořili jsme vlastní zeď,
o některých našich slovech jsme poučovali,
s úsměvem vzpomínáme teď.

Legoland jsme navštívili další den,
opět spousta legrace a zábavy,
trochu zima byla jen,
ale přesto to všechny baví.

 

Odense bylo na řadě jako další,
navštívili jsme i dům H. Ch. Andersena,
sice jsem neviděla jedinou alej olší,
ale u některých výrobků byla nízká cena.

Obzvlášť u plátkové čokolády,
kterou jsme měli první den k snídani,
děti ji musí mít rády,
stejně jako všichni ostatní Dáni.

Čtvrtý den byl program ve škole,
odpoledne v házené přátelské utkání,
všude kolem samá rovná pole,
v zimě asi na sáňkách neuhání.

Na závěr je večer party,
hlavně dánské slzy pro odjíždějící Španěly,
užili si to žáci 1. C, Kvinty i Kvarty,
všichni krásný týden měli.

Poznali jsme nový stát,
nové lidi,
o tom krásném týdnu nemůžeme lhát,
protože náš úsměv všichni vidí.

Lenka Zbořilová

 

Vážená paní profesorko,
jsem rád, že jsem se zúčastnil projektu v Dánsku. Překvapilo mě milé přijetí dánských spolužáků a jejich rodin. V praxi jsem mohl využít své dosavadní znalosti angličtiny a rozšířit si je. Vypadalo to, že v Dánsku je angličtina velmi rozšířená. Rodina, u které jsem byl ubytován byla velmi pohostinná, taktéž měla dobré znalosti angličtiny. Ve volném čase jsme si povídali o způsobu života v Dánsku a České republice. Našli jsme mnoho rozdílů ve způsobu stravování, oslavě svátků, atd.
Celý projekt měl pestrý program. Ve škole jsme si procvičili své jazykové znalosti, kuchařské a praktické dovednosti. Také jsme si zahráli turnaj v házené. Tento sport je v Dánsku velmi oblíben. O to více nás potěšilo, že jsme vyhráli. Rád vzpomínám na výlety do Legolandu a do Odense, kde nás naši noví kamarádi doprovázeli.
Na rozloučenou nám uspořádali diskotéku, kde jsme se pobavili. Ráno jsme se rozloučili s rodinou a u autobusu s kamarády. Rozloučení bylo dojemné, děvčata i plakala. S kamarády jsme si vyměnili kontakty. Těším se, že se s nimi zase brzy shledám.

Martin Kosinka

 

Koncem října 2011 jsem navštívil díky projektu Comenius překrásnou zemi Dánsko. Z celého projetu se mi nejvíce líbila návštěva Legolandu, kterou jsme absolvovali hned druhý den. Nacházel se ve městě Billundu a je největší na světě, takže strávit v něm celý den nebil vůbec problém. Další vtipné a zajímavé chvíle jsem zažil u Dánské rodiny, u které jsem byl ubytován a se kterou jsem strávil většinu středečního dne. Spolu s touto rodinou jsem navštívil mořský svět, ve kterém jsem se dozvěděl vše o mořském přílivu a odlivu a spoustu jiných zajímavostí. Také jsem se podíval na výcvik delfínu a tuleňů, se kterými jejich ošetřovatelé dělali celkem zábavné kousky, ale největší atrakcí pro mě určitě bylo, že jsem mohl z akvária vytáhnout mořskou hvězdici, kraba nebo si pohladit žraloka. Na čtvrtek jsme měli naplánované Language activities, Handball goal a Cooking, každá skupina si vybrala jednu z aktivit. Naše skupina si vybrala stavbu brány na házenou, i když jsme s tím neměli žádné zkušenosti naše brána byla nejlepší. Po obědě jsme se rozdělili opět do družstev a hráli jsme házenou. Asi ve tři hodiny jsme šli opět do rodin, se kterými jsme se vydali na nákup dárků domů. A nakonec tu byl pátek, poslední den a my jsme museli vyrazit na sedmnáct hodin trvající zpáteční cestu domů. Díky projektu jsem se zdokonalil v anglickém jazyce, protože v rodině jsem musel komunikovat v angličtině, Dánové byli zvědaví na moji rodinu, na to, kde bydlím, na školu, kterou navštěvuji a na naše stravovací zvyklosti.

Vojta Doupovec

 

Dánsko 2011
V pátek 23.10. 2011 jsme měli sraz v 16:45 u školy. Naložili jsme věci do autobusu a kolem 17:00 jsme vyrazili do Dánska. Druhý den ráno v 7 hodin jsme přijeli do města Langeskov , kde jsme se rozdělili na dvě poloviny. První půlka zůstala v Langeskov a druhá odjela do města Dalby. Zde jsme se nasnídali a poté nám začali language activities. Vytvořili jsme skupinku s Dánem a Španělem a potom jsme pracovali. Všichni jsme byli unaveni po cestě a to bych řekl, že se odrazilo na naši práci. Kolem 15:00 si nás převzali hostitelské rodiny, kde jsme měli různé aktivity. Mě a Marka vzali na projížďku k moři.
V úterý jsme se vydali do Legolandu, kde nás čekalo hodně atrakcí. Bylo to tam zajímavé. Všechny věci byli z lega. Mohli jsme vidět i sochu Svobody, start rakety NASA, Akropolis a hodně významných budov. U rodiny nás čekalo na večeři překvapení. Jedli jsme norského soba.
Ve středu jsme navštívili muzeum H. CH. Andersena v Odense. Po Odense jsme museli s Dány, u kterých jsme byli ubytováni, ale Dánové jsou zvyklí chodit pomalu a nás to pomalé tempo nebavilo, tak jsme se s nimi dohodli, že budeme chodit sami. V Odense si nás vyzvedli hostitelské rodiny a vzali nás na představení tuleňů a malých velryb. Potom jsme se jeli podívat na trénink Frederika. Frederik hází koulí, oštěpem a diskem. V tělocvičně trénoval obratnost. Po skončení tréninku jsme jeli na návštěvu k naším kamarádům, u nichž jsme strávili večer.
Ve čtvrtek nás opět čekaly úkoly ve škole. Mohli jsme si vybrat vaření, práci v dílnách, stavění branky na házenou. Já, Marek, Vojta a Méďa jsme si vybrali stavění branky. Myslím si, že se nám branka povedla lépe než Dánům a Španělům a také jsme ji měli rychleji postavenou. Potom jsme hráli turnaj v házené. Já, Vojta a Méďa jsme byli v jednom týmu. Náš tým vyhrál. A večer nás čekalo rozloučení v rodinách.
V pátek jsme se naposledy podívali do školy a vyrazili zpět domů.
V Dánsku se mi moc líbilo, jsem rád, že jsem navštívil tuto zemi. Se svojí hostitelskou rodinou jsem stále v kontaktu. Rád bych se tam podíval ještě jednou.

Jan Pňáček

 

Dánsko: Hernandezová
V neděli 23. Října, když jsem odpoledne nastupovala do autobusu, měla jsem zvláštní pocit. Těšila jsem se, ale přitom jsem se bála. V autobuse jsem na to všechno ale zapomněla a víc jsem se zajímala o to, jak si mám lehnout, abych se alespoň trochu vyspala.
Když jsme v pondělí kolem sedmé zastavili před školou Langeskov znovu mě přepadl ten zvláštní pocit. Poté co nás Dánové ve školní jídelně přivítali a rozdělili do rodin, začala jsem si to užívat. Já a Zdiška jsme dostali dvě úžasné a usměvavé holky, Sofii a Karoline. Po společné snídani následovaly jazykové aktivity. Ty jsme zvládly bez větších obtíží a navečer jsme se šli ubytovat. Když jsem poprvé spatřila ten malý, roztomilý domek, cítila jsem se jako v pohádce. Rodiče od Karoline byli oba hrozně milí a laskaví. Když jsme se trochu aklimatizovali, šli jsme na procházku po okolí. Procházka byla taková, že jen co jsme vyšli z jednoho domečku, vešli jsme do druhého a tak jsme za ne celé dvě hodiny obešli celou rodinu od Karoline i Sofie.
Druhý den jsme jeli do LEGOLANDU. Celých šest hodin jsme se cítili jak malé děti. Hráli jsme si s legem, obdivovali výtvory z lega a vyzkoušeli snad všechny atrakce. Když jsme odjížděli, všichni si přáli se tam ještě jednou dostat.
Ve středu jsme jeli do města Odense. Tam jsme navštívili dům H. Ch. Andersena. Poté jsme šli NAKUPOVAT!
Poslední den před cestou domů, jsme vařili dánská jídla, vyráběli přívěsek z kokosu a odpoledne hráli házenou. Naše družstvo sice skončilo poslední, ale i tak jsme si to užili. Po turnaji jsme s holkama a maminkou od Karoline jeli na pláž. Bylo to něco úžasného! Plašili jsme racky, sbírali mušle a házeli je do moře. Bylo to opravdu vydařené odpoledne.
Večer jsme měli párty na rozloučenou ve škole a museli jsme se rozloučit se španělskými studenty. Loučení bylo smutné a dlouhé. My jsme domů přišli kolem jedenácté a potom jsme si ještě do půlnoci povídali.
V pátek ráno jsme se rozloučili s rodiči Karoline a šli do školy na snídani. Po snídani jsme se fotili a loučili. Nebylo to tak dlouhé loučení jako se španěli, ale všichni měli slzy na krajíčku.
Zpáteční cesta trvala snad celou věčnost a všichni už se těšili na svou postel, co je doma čeká. Také si ale myslím, že by všichni dali nevím co za to aby si mohli ještě jeden den užít s dánskými kamarády.
BYLO TO OPRAVDU SUPER A NIKDY NEBUDU LITOVAT TOHO, ŽE JSEM DO DANSKA JELA. :)

 

Naše cesta do Dánska

V neděli 20. října jsme vyrazili od školy v Jeseníku do Dánska. Byla to velmi dlouhá cesta, ale nakonec to stálo za to. V noci jsme v autobuse skoro nespali, a tak jsme byli na další den hodně unavení.

Pondělí: Do školy v Langeskově jsme dorazili brzy ráno, ale škola se otevírala až později, a tak jsme museli chvíli počkat. Pak nás rozdělili na poloviny a naší polovinu odvezli do jiné školy. Přístup učitelů k nám v naší škole se mi líbil. Celý den byl dobrý, a tak jsem si ho patřičně užil.

Úterý: Byli jsme v Legolandu. Legoland se nedal srovnávat s Německem. Byl o hodně lepší... Je mi ale líto že jedna část nebyla otevřená, a tak jsme nemohli obejít všechno. Chodili jsme převážně na asi 3 atrakce, které byly nejlepší. Meďa si tam o plot roztrhl kalhoty, a tak celý den chodil jako tučňák, aby si toho nikdo nevšiml :D.

Středa: Šli jsme do musea H.C. Andersena. Museum bylo málo záživné, ale pak se vše vynahradilo nákupem v „downtownu". Tak říkal náš průvodce dvěma ulicím, ve kterých byly drahé obchody s oblečením, McDonald a pár dalších malých obchůdků. Brzy jsme šli do rodiny. Ti mě a Honzu vzali do akvária, které bylo vážně super. K večeru jsme jeli na atletický trénink jejich syna.

Čtvrtek: Byli jsme zase ve škole v Nordskov. Tam jsme se rozdělili na čtyři skupiny, načež každá dělala něco jiného. Já jsem s klukama stavěl branku na házenou. Myslím, že byla nejlepší a že nám ji záviděl i učitel, který pomáhal Dánům s druhou brankou :D. Potom jsme si dali oběd, který udělaly holky a šla se hrát házená. Čtyři týmy a jeden vítěz. Můj tým byl druhý takže nic moc. Večer byla oslava. Byla dost krátká, ale stejně jsme si to užili.

Pátek: V pátek jsme vyjeli brzy ráno od naší školy v Nordskov a cestou jsme nabrali ještě druhou polovinu v Langeskov kde jsme měli také snídani. No a potom jsme jeli už jen domů. Celou cestu jsem si říkal, že musím udělat prezentaci do angličtiny, kterou jsem udělal, ale pak jsem si doma zapoměl flashku :D. Do Jeseníku jsme dorazili v jednu hodinu v noci.

Závěr: Výlet do Dánska byl super a rád by sem si ho klidně zopakoval.

Marek Tunys

 

 

 

 

 

Naposledy změněno čtvrtek, 16 srpen 2012 18:09
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

středa 17. říjen 2018

« Říjen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl
 • Almanach

  08.04.2015
  Almanach Pozor, probíhá doprodej posledních kusů almanachu vydaného ke 100. výročí založení gymnázia (v kanceláři školy). Cena 50 Kč/kus.