ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

LITTER LESS CAMPAIGN NA GYMNÁZIU JESENÍK

| Zobrazeno: 3328×

 

Kampaň za snižování množství odpadů (Litter Less Campaign) s mottem „Když méně znamená více“ probíhá i na naší škole. Jesenické gymnázium je jednou z dvacítky zapojených škol České republiky a kampaní chce v rámci svých možností přispět životnímu prostředí, které to s druhem Homo sapiens nemá vždy právě lehké (viz výše - foto z míst, kde končí mnoho odpadů obyvatel Jesenicka - skládka u Supíkovic).

Mnoha lidem určitě vadí objem odpadu, který naše spotřebitelsky orientovaná společnost dnes a denně vytváří a ještě více jeho výskyt na místech, která k jeho odkládání nejsou určena. Možná ale stejně velká skupina lidí o dopadech krátkozrakého a nepříjemně rychlého koloběhu nákup – spotřeba – nákup …vůbec nepřemýšlí.  Nezabývá se úvahou, zda danou věc člověk opravdu potřebuje, co a kdy se s ní stane, až bude odpadem, a někdy si ani v nejmenším neláme hlavu s tím, kam nepotřebné předměty vyhodit. Dokládají to třeba níže uvedené dvě fotografie pořízené v turisticky navštěvované oblasti na okraji města Jeseníku, a to plastový horský potok u kempu Bobrovník a pneumatikový les v jeho sousedství.

DSC_0009

Studenti naší školy již mnoho let v rámci programu Ekoškola usilují o zmenšení negativní „ekologické stopy“ gymnázia, mimo jiné právě v oblasti nakládání s odpady. Nezbytností zde je uvědomělá podpora většiny žáků, zaměstnanců školy a často i rodičovské veřejnosti. Věříme, že právě gymnazisté mají k dispozici dostatek informací, díky kterým si mohou uvědomit konkrétní následky „odpadového chování a jednání“, a to svého i ostatních lidí. Kampaň „Litter Less“ je další z řady příležitostí, jak něco změnit a jak také přenést potřebné informace na své okolí.  

Uvítáme proto aktivní zapojení se co největšího množství spolužáků do jednotlivých částí naší kampaně.

A které že to vlastně jsou?

V dubnu 2012 proběhl za pomoci studentů úklid v okolí školy (parčík, ostatní zatravněné plochy) a realizovali jsme tematicky zaměřený dotazník, jehož výsledky zakrátko zveřejníme. Dále se nám podařilo naši školu zapojit do sběru další suroviny – použitého potravinářského oleje, který může být buď problematickým odpadem, anebo také potenciálně využitelnou cennou druhotnou surovinou.

DSC_0157

Kdo rád pozoruje své okolí přes hledáček fotoaparátu, může se zapojit třeba do naší fotosoutěže, mapující vše související s odpady na Jesenicku (viz informace na nástěnkách a v jiném článku na www.gymjes.cz) a vyhrát zajímavou cenu.

DSC_0011

Informace o probíhající kampani s prosbou o spolupráci předala trojice kvartánek (T. Furmánková, K. Němcová a L. Zbořilová) rodičům našich spolužáků v průběhu třičtvrtěletních třídních schůzek v úterý 24. 4. 2012, kdy všichni příchozí mohli shlédnout prezentaci naší školy a fotografií z několikaleté práce v programu Ekoškola. Ekotým ve vstupním prostoru školy umístil i svou SWOT analýzu ekologického stavu školy ve čtyřech hlavních sledovaných oblastech (prostředí školy, odpady, energie a voda), kde hodnotil silné a slabé stránky školy.

DSC_0012

Během měsíce května chceme navrhnout a vytvořit několik nástěnných bannerů s údaji o odpadovém hospodářství školy a města, ale také s nápady a konkrétními návody, jak každý sám může produkci odpadů výrazně snížit. Pokud nám to časové možnosti maturitního měsíce dovolí, zkusíme zajistit jedné třídě exkurzi na skládku a třídičku odpadu TS Jeseník.  Zatím ve stádiu jednání je úklidová akce „Gymnázium městu“, kdy bychom mohli životnímu prostředí ulevit konkrétně a okamžitě. I tady uvítáme Vaše nápady a náměty. Určitě oslovíme i vyučující především českého jazyka o spolupráci formou slohové práce na zvolené téma a budeme potřebovat i někoho s „básnickým střevem“, kdo by byl schopen vymyslet a případně i zveršovat či zhudebnit odpadový ekokodex. Naše snahy v kampani Litter Less by měly vyvrcholit 5. června, kdy v rámci Mezinárodního dne životního prostředí plánujeme ve spolupráci s další školou realizovat akci informující o potřebě snížení množství odpadů jesenickou veřejnost. Při ní chceme mimo jiné představit některé možnosti využití různých odpadních materiálů.

DSC_0056

DSC_0055

Naši kampaň finančně podpořila firma Wrigley částkou téměř 10 000,- Kč a organizačně ji zajišťuje Sdružení Tereza Praha, za což oběma děkujeme.

reklama1

Takže neváhejte, sledujte nástěnky, čtěte školní internetové stránky a v případě ochoty pomoci se obraťte na členy žákovského ekotýmu nebo na p. prof. Formánkovou, Worma či Jurníka.

Více se můžete dozvědět na http://www.eco-schools-wrigley.org/ zde.

Naposledy změněno čtvrtek, 16 srpen 2012 20:09
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

« Listopad 2018 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl
 • Almanach

  08.04.2015
  Almanach Pozor, probíhá doprodej posledních kusů almanachu vydaného ke 100. výročí založení gymnázia (v kanceláři školy). Cena 50 Kč/kus.