ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Osvětim jako výkřik zoufalství aneb Úžasně depresivní pátek

| Zobrazeno: 2915×

Každé ráno mě probouzí nelidský tón mého mobilního telefonu. Každé ráno stlačím tlačítko a právě ten nelidský tón vypnu. Proč zrovna dnes musím rozespale hledat mobil kdesi na zemi u postele a při tom poslouchat hlasité krákorání mého budíku? Po asi dvou minutách mi dochází trpělivost a začínám hledat světlo displeje za postelí.

„Sakra, jak se tam dostal?“ probíhá mi hlavou. „A proč hledám mobil v pět hodin ráno? Rozletí se dveře. „Vstávej už, vždyť jedeš do té Osvětimi!“ ozývá se mamčin hlas zpoza rohu. Rozespalýma očima a s rozježenými vlasy, jako kdybych dostal zásah elektrickým proudem, se podívám na pootevřené dveře. „Tak už vstáváš, brzdo?“ V tu chvíli jsem bleskurychle nachystaný, abych nebyl opět poníženě nazván „brzdou“.

Ke škole přijíždím mezi prvníma. Opodál stojí malá debatující skupina spolužáků s naší třídní profesorkou. Po pár minutách se objevují i další spolužáci. Také přijíždí dva autobusy a obdivuhodnými manévry zajíždí do ulice k vchodu nižšího gymnázia, přičemž jsme rádi, že nikdo z nás neskončil pod koly. Je ještě docela zima a rozkaz vydaný profesory nás poměrně těší. „Rozdělte se do dvou skupin a nastupte do autobusů!“ Začínáme se tlačit a snažíme se o ukořistění alespoň jednoho místa. Po pár minutách odjíždíme. Všichni pohodlně usazení, sluchátka v uších, knížky nebo snídani v rukou, většina dospává spánkový deficit a jiní si už horlivě povídají s ostatními „nespáči“. Oba autobusy se za sebou drží poměrně dlouhou dobu. Odhaduji to tak na pět až deset minut, poté mizí druhý autobus z dohledu. Příčinou je doma spící občanský průkaz jedné ze studentek. Každopádně se vše vyřešilo a my vesele pokračujeme v cestě. Na hranicích s Polskem už vidíme první autobus a až na místo určení jedeme společně.

Projíždíme přes malé polské vesnice. Dívám se z okna na rychle postupující krajinu. Domy v okolí jsou většinou cihlové, spíše neupravené. Mám zvláštní pocit. Jako by se historie vepsala i do těchto zdí domů. V dálce před námi vidím ceduli s větším nápisem. Oświęcim. Téměř čtyřtisícové městečko v jižním Polsku se strašlivou historií. Jak už víme, na rozkaz Heinricha Himmlera zde byl 27. dubna 1940 založen koncentrační tábor o rozloze čtyřiceti čtverečních kilometrů, na jehož výstavbě se podíleli vězni. Tvořily ho tři hlavní tábory – Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau a Auschwitz III-Monowitz. Jsme tady. Před námi obrovské parkoviště plné autobusů z nejrůznějších částí světa a velké skupiny lidí.

Naše první kroky míří do tábora Auschwitz I. V minulosti byl využíván ještě dříve než druhý tábor Březinka (Birkenau). Po asi půl hodině tlačení se ve vstupním objektu dostáváme přijímač se sluchátky. Vycházíme ven. Stojíme pár desítek metrů před známou vstupní bránou s nápisem: „Arbeit macht frei.“ Jen nad tímto ironickým nápisem zakroutím hlavou a pousměji se nad obráceným písmenem „B“. Opět se rozdělujeme na dvě skupiny a ke každé přichází polský průvodce. Překlady nám zajišťují naši milí profesoři. Postupně navštěvujeme části tábora. Při pomyšlení na ohavnosti, které se tady odehrály, mi přechází mráz po zádech. První část prohlídky je věnována fotografiím s popisy v německém jazyce. Přesunujeme se po prašné, štěrkovité cestě do další části, kde jsou v několika vitrínách na obrovské hromadě vystaveny boty, zavazadla, nádobí nebo oblečení. Poslední hromadu tvořily ustřižené lidské vlasy. V této chvíli mi začalo být nevolno. Další část – Blok č. 11. Je známý jako „blok smrti“. Mezi 10. a 11. blokem se nachází tzv. Stěna smrti, kde byli vězni popravováni. Naše prohlídka končí u popraviště velitele tábora Rudolfa Hösse, který byl oběšen 16. dubna 1947. Následně procházíme plynovou komorou. Svírá se mi žaludek při pohledu na škrábance na stěnách uvnitř komory.

Vyhládlí a žízniví nastupujeme do autobusu a ještě čekáme na druhou polovinu výpravy. Nastupují s námi i paní průvodkyně a přesouváme se do nedalekého tábora Auschwitz II-Birkenau, českým názvem Březinka. Tábor byl největší v komplexu Auschwitz a zároveň největším vyhlazovacím táborem za druhé světové války vůbec. Na místě tohoto komplexu stála původně vesnice Birkenau, která byla vysídlena a srovnána se zemí. Materiál byl znovu použit na výstavbu tábora. Smrt v plynových komorách našlo nejméně 1,1 milionu lidí. Vyhlížím z okna a nemůžu věřit vlastním očím. Něco tak obrovského jsem nikdy neviděl. „To je strašné!“ ozvalo se ze zadních sedadel. Míjíme příjezdové koleje a před námi stojí obrovská stavba – Brána smrti. Touto bránou projel člověk pouze jednou a do ráje to rozhodně nebylo. Za stavbou se rozkládá přibližně 140 hektarů pekla. Zachováno je 45 zděných a 22 dřevěných budov opravdu nelidského charakteru. Celou plochu obepíná vysoký plot z ostnatých drátů. Je to strašný pohled. Na konci kolejí je vystaven kolosální pomník. Procházím kolem něj a sleduji tabule s textem v různých jazycích. Napadá mě, že někde musí být i český. Přicházím k němu a potichu čtu: „Nechť toto místo, na kterém hitlerovci vyvraždili kolem půldruhého milionu mužů, žen a dětí, hlavně Židů z různých zemí Evropy, zůstane na věky výkřikem zoufalství a výstrahou pro lidstvo. Auschwitz-Birkenau, 1940-1945“. Po té procházím kolem trosek jedné z plynových komor a zbytků krematoria. Průvodkyně se zastavila a povídá: „Prach z obětí se rozsypával po okolních polích, ale i do řek. Z tuku se vyráběly mýdla pro vězně.“ Jak mi bylo nevolno v předchozím táboře, tak teď je mi opravdu špatně. Pomalu se vracíme po cestě k autobusu. Mezi tím procházíme budovou určenou k odpočinku a budovou se „sociálními zařízeními“.

V duchu si říkám, jak jsem opravdu rád, že jsem v těchto podmínkách nemusel být. Všichni se loučíme a děkujeme paní průvodkyni a působivý výklad. Sedáme si na svá místa v autobusu a vyrážíme z těchto smrtí opředených končin zpět domů s mezizastávkou v Ostravě, kde máme shlédnout divadelní představení. Upřímně se ale těším na svoji rodinu a svůj domov, který mi dává pocit života…

Tomáš Hýsek, EB

Vaporizace, kam se podíváš

Dne 20. 4. 2012 jsme se zúčastnili exkurze nesoucí se v duchu dvou O – Osvětimi a Ostravy. Brzy ráno jsme nevyspalí nastupovali do autobusů se zatajeným dechem, neboť jsme netušili, s jakým záměrem pro nás vyučující exkurzi připravili. Jejich snaha o emoční rozklad studentů účastnících se exkurze se totiž plně projevila až v pozdějších hodinách.

Po příjezdu do koncentračního tábora, připomínajícího svou přelidněností mladými lidmi spíše tábor letní, jsme po vystání dlouhé fronty mohli začít prohlídku nejstarší části tábora s názvem Auschwitz I. Tato část tábora byla založena, jak jsme se dozvěděli, v dubnu roku 1940 přebudováním bývalých kasáren. Tento na první pohled nevýrazný počin odstartoval největší masové vyvražďování lidí v historii. Není se tedy čemu divit, když se při poutavém vyprávění paní průvodkyně někdo neubránil dojetí. Nejemotivnějším momentem však kupodivu nebyla návštěva plynových komor ani pecí, nýbrž hrůzný exponát v podobě ostříhaných vlasů osvětimských vězňů, ze kterých se po úpravě vyráběly vojenské uniformy.

Po prohlídce nejstarší části tábora jsme se přesunuli do 3 km vzdáleného vyhlazovacího tábora Auschwitz II – Birkenau, kde jsme absolvovali zbytek prohlídky. Po psychickém i fyzickém vyčerpání jsme se těšili na divadlo, ale to jsme ještě netušili, co nás čeká.

Divadelní adaptace utopického románu George Orwella 1984 v podání herců ostravského divadla Petra Bezruče byla, jak už žánr předlohy napovídá, velmi depresivní a ponurá. Pro emočně vyčerpané studenty představovala tedy „ ideální“ zakončení dne. I přes tyto překážky byl výkon herců famózní a celá hra poutala diváka svými propracovanými detaily, které hru zajímavě oživily, ale diváka nikterak nerozptylovaly. Celý zážitek vygradoval nečekaný závěr celého představení.

Za sebe mohu říci, že mě exkurze velmi obohatila. Vzala mi sice (ten den) veškerou mou dobrou náladu, ale mnohem více mi toho dala. Dala mi nový pohled na svět, ať už ten v minulosti nebo na ten v současnosti.  „Vždyť ten, který si nepamatuje minulost, je odsouzen k tomu, aby si ji zopakoval.“

Veronika Mikischová, EB

Padesát let historie v jediném dni

V pátek 20. 4. 2012 jsme společně s dalšími dvěma třídami třetích ročníků podnikli jednodenní exkurzi do koncentračního tábora v Osvětimi a následně jsme zhlédli divadelní představení v ostravském divadle Petra Bezruče.

 V brzkých ranních hodinách jsme v doprovodu čtyř profesorů vyrazili ve dvou autobusech na cestu. Po pár hodinách jsme bez sebemenších problémů dojeli k areálu koncentračního tábora Auschwitz I, kde začínala naše prohlídka. Prošli jsme bránou s nechvalně proslulým nápisem „Arbeit macht frei“, za kterou nám paní průvodkyně výstižným výkladem popisovala otřesně životní podmínky vězňů a hrůzy, které se zde ne v dávné historii odehrávaly. Mírně mě však zklamala komerčnost a přílišné přetvoření tábora v turistický cíl, čímž ztratil část své opravdovosti. Přesto všechno jsem v jistých okamžicích držela slzy na krajíčku a při prohlídce místnosti plné lidských vlasů mě polévalo horko. Rozhodně si však stojím za názorem, že pocity, které se ve mně během prohlídky mísily, by měl zažít opravdu každý. Jen tím si můžeme zajistit, že se již nikdy podobná zvěrstva, která prováděli lidé lidem, nebudou opakovat. To vystihuje také citát od amerického filosofa George Santayany: „Kdo nezná svou historii, zakládá si na tom, aby se opakovala.“ Následně jsme navštívili necelé dva kilometry vzdálený vyhlazovací tábor Březinka (Birkenau). Zde jsme viděly ruiny vyhlazovacích pecí, dřevěné domy, ve kterých žilo neuvěřitelné množství vězňů v otřesných podmínkách, tzv. bránu smrti, pod níž projížděly transporty ze všech evropských sběrných táborů, včetně terezínského, a také slavnou rampu, na které probíhaly selekce prováděné táborovým lékařem.

Se smíšenými pocity jsme se lehce otřeseni vydali na cestu do Ostravy, kde nás po krátkém rozchodu čekalo divadelní představení podle knihy George Orwella 1984. Hra, tentokrát o komunistických totalitních praktikách, byla v podání herců tamního divadla skvělá. Atmosféra celého dne na mě během divadelní hry neskutečně dolehla. Pravděpodobně jsem nebyla jediná, kdo si během představení „sesumíroval“ zážitky z celého dne, kdo si uvědomil, že lidský život není jen bezcenný pojem a kdo si z exkurze odnesl něco do života. Za sebe můžu říct, že jsem po celém dni odjela fyzicky i psychicky unavená a především emočně vyčerpaná. Exkurze mi však mnoho dala a podobné výlety, při kterých člověk pozná (ne)lidskost a kus své historie mohu jen doporučit.

Vavrečková Klára, septima B

Exkurze do minulosti

V pátek 20. dubna se třídy 3. ročníku jesenického gymnázia zúčastnily exkurze v polské Osvětimi. Po příjezdu na místo určení jsme zjistili, jak frekventované je zdejší prostředí. Před vstupem do areálu se šířily prostorem různé jazyky. Do Osvětimi se přijeli totiž podívat Angličané, Španělé, Italové, Izraelci nebo Češi. Všichni účastníci dostali sluchátka, aby nám mohli učitelé překládat výklad z polštiny do češtiny.

V průběhu exkurze jsme procházeli budovy bývalých polských kasáren, ve kterých probíhaly jedny z nejhorších činů v dějinách lidstva. Mohli jsme vidět, v jakých nehumánních podmínkách žili lidé v koncentračním táboře. Je strašné si uvědomit, kolik životů zde vyhaslo. Na konci prohlídky nám ukázali popraviště německých nacistů, kteří byli zabiti v místě, kde přímo hleděli na koncentrační tábor.

Myslím si, že to byl zážitek na celý život. Vždycky je nutné znát historii, abychom se z ní dokázali ponaučit. Pokud to vidíme na vlastní oči, tak si to člověk uvědomí mnohem více.  Tohle je jedna z těch událostí, která se už nikdy nesmí opakovat.  

Ondřej Mrosek, septima B

Naposledy změněno čtvrtek, 16 srpen 2012 18:09
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

čtvrtek 18. říjen 2018

nyní se nevyučuje
« Říjen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl
 • Almanach

  08.04.2015
  Almanach Pozor, probíhá doprodej posledních kusů almanachu vydaného ke 100. výročí založení gymnázia (v kanceláři školy). Cena 50 Kč/kus.