ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Ve škole plály ohně a stoupal dým

| Zpět na 2016/2017 | Zobrazeno: 1747×

Ve čtvrtek 12. 1. 2017 k nám zavítali studenti magisterského studia na Vysoké škole chemicko - technologické  (VŠCHT) z Prahy- Bc. Eliška Gáliková a Bc. Lukáš Maryška.

   Poutavou a netradiční formou seznamovali naše studenty s problematikou chemie, prováděli zajímavé pokusy a vysvětlovali jejich podstatu. Zároveň průběžně pokládali otázky a  kdo první ze třídy správě odpověděl, obdržel drobný upomínkový dárek

 (bonbon,  letáček s periodickou tabulkou prvků, nafukovací balonek…)

 

     Na začátku se Lukáš s Eliškou zaměřili na barevné pokusy. Lukáš ukázal a objasnil „chemický semafor“ – žáci mohli pozorovat barevné změny roztoku glukosy obarvené indigokarmínem z modré přes zelenou, červenou po žlutou. Naši studenti sami pak mohli protřepání baňky si prohlédnout blíže barevný průběh reakce a opětovně barvy měnit pouhým třepáním.

   Při plamenných zkouškách pak hořely ohně různých barev – růžový, karmínově červený, zelený. Protože byl použit jako rozpouštědlo jedovatý metanol, hned se v otázkách dostali na metanolovou aféru, která před pár lety měla na svědomí mnoho lidí oslepnutých či mrtvých.

   Krásný efekt mělo hoření střelného prachu, které bylo doprovázeno mohutným dýmem, který zachvátil celou učebnu a vyžádal intenzivní větrání. Kouř se valil místností a byl cítit i sírou – a Eliška vše vysvětlila na základě chemické reakce uhlíku, síry a dusičnanu draselného.

Protože pak byla objevena bezdýmá nitrocelulosa, dobrovolník z řad našich studentů podržel hořící nitrocelulosový papír, který v mžiku shořel a zmizel. Tohoto efektu pak využívají kouzelníci při zmizení mnoha předmětů.

    Velký úspěch měly reakce s kapalným dusíkem. Gumovou hadici zmrazili kapalným dusíkem, hadice ztvrdla a kladivem mohla být roztlučena na gumové střepy.

Další dobrovolník byl vyzván, aby bylo ukázáno využití v medicíně k vypálení bradavice, která byla zakreslena na hřbetu ruky. Při opatrném polévání ruky dusíkem se nic nestane, jen student cítí chlad…..  Efektní je kouř, který se okolo nese.

V gastronomickém experimentu je dusík chladivým médiem, kterého se dá využít pro výrobu zmrzliny.  Spokojení studenti odcházeli z akce s kornoutem zmrzliny. Každá třída si totiž  mohla hlasováním rozhodnout o příchuti (medové, kávové, citronové, rumové, kokosové…) a o barvě. Největší zájem byl o černou zmrzlinu. A protože tato zmrzlina byla ze skutečné smetany  a  cukru, chutnala skvěle a byla vynikající tečkou za dnešní akcí.

     Děkujeme týmu VŠCHT Praha – Elišce a Lukášovi – za velmi krásné chvíle prožité u experimentů.

    Osobně doufám, že toto mnohé naše studenty inspiruje k hlubšímu studiu chemie nejen u nás na gymnázium, ale možná i na vysoké škole.

    Velký dík patří rovněž Honzovi Schindlerovi ze  4. C,  který  pořídil z dnešní akce videozáznam.

Zapsala a fotografovala dne 12. 1. 2017: Milada Žitňanská

Na fotografie se můžete podívat zde.   

Naposledy změněno pátek, 13 leden 2017 15:06
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

středa 19. prosinec 2018

nyní se nevyučuje
« Prosinec 2018 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2018
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl
 • Almanach

  08.04.2015
  Almanach Pozor, probíhá doprodej posledních kusů almanachu vydaného ke 100. výročí založení gymnázia (v kanceláři školy). Cena 50 Kč/kus.