ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Z Jeseníku do St. Louis

| Zpět na 2016/2017 | Zobrazeno: 1895×

St. Louis je druhé největší město v americkém státě Missouri a hokej za St. Louis hrají čeští útočníci Sobotka a Jaškin. A také se zde v obrovské budově America´s Center každoročně koná největší robotický festival, na který přijíždí desetitisíce lidí z celého světa. Během necelého týdne vždy na konci dubna zde paralelně probíhá několik soutěží v různých robotických kategoriích. Jednou z nich je World Festival FIRST LEGO League, který je určený pro věkovou skupinu soutěžících od 10 do 16 let.

Soutěži FLL se již jedenáctým rokem věnují naši studenti v rámci kroužků SVČ Duha Jeseník. Během let si vybudovali neotřesitelnou pozici na české robotické scéně, kde zatím nenašli přemožitele. Díky svým úspěchům v ČR si členové našich týmů každoročně měří síly, znalosti a schopnosti se svými evropskými vrstevníky v mezinárodních kolech. Dvakrát (v letech 2007 a 2011) postoupily naše týmy ze středoevropského finále FLL sedmi zemí až na Otevřený evropský šampionát, ale postup na World Festival FLL ve sbírce úspěchů stále chyběl. Až letos se týmu CO3 podařilo vybojovat postup do St. Louis, kam se ještě žádný český tým nepodíval. Díky velké podpoře firmy Fenix, Olomouckého kraje, města Jeseník a řady dalších sponzorů (Elvero, Trymeta, Ondrstroj, Chata Paprsek, Acrosun, EUROHARD, WOOX, Chata U Javoru) a podpory rodičů dětí se podařilo realizovat to, co se zprvu jevilo jako nereálný sen: uskutečnit 8 000 km dlouhou cestu z Jeseníku do St. Louis. 

Cesta to byla opravdu dlouhá a plná zážitků, k jejichž podrobnému popisu by bylo potřeba mnoho stran. Amerika je jiný svět a přichystala nám středoevropanům spoustu překvapení. Soutěž samotná však probíhala tak, jak ji důvěrně známe, jen těch soutěžních týmů tam bylo poněkud víc – přesně 108. Týmy z Japonska, Korey, Pákistánu, Indie, Taiwanu, Ukrajiny i Ruska, Izraele či Islandu, z desítek zemí Evropy, Ameriky a Asie soutěžily v klasických FLL disciplínách (Robotgame, Výzkum, Design robota a Týmová práce). I když každý z týmů věnoval své přípravě stovky hodin práce, přece na soutěži panovala uvolněná a přátelská atmosféra. Každý tým má na soutěži stánek, ve kterém prezentuje své výsledky a také svou zemi. Stánky jsou neuvěřitelně pestré a plné nápadů, všichni účastníci se snaží seznámit s co největším počtem jiných týmů, sdílet s nimi své zážitky a zkušenosti. Členové týmů, kouči i další účastníci si vyměňují malé dárky a suvenýry, fotí se, porovnávají roboty a ptají se na výzkumná témata. Během několika dnů jsme potkali neuvěřitelné množství lidí, které spojuje společný zájem. Měli jsme velkou radost, že náš stánek představující naše letošní výzkumné téma (včely samotářky), Jesenicko i Českou republiku, měl velký úspěch. Současně jsme byli mile překvapeni, že mnoho účastníků mělo ponětí nejen o tom, že Česká republika existuje, ale vědělo i víc – a k rozšíření těchto znalostí jsme se snažili přispět. Všech devět členů našeho týmu ve věku od 12 do 16 let přirozeně vplulo do anglického jazykového prostředí a užívalo si pocit pospolitosti s vrstevníky z celého světa.  

A jak jsme v té obrovské konkurenci uspěli? Myslíme si, že dobře, přestože náš tým žádnou cenu nezískal. V každé disciplíně jsou vyhlašovány pouze nejlepší tři týmy a na tyto medailové pozice jsme nepronikli (škoda, moc jsme si přáli získat aspoň jeden krásný pohár z lega). Naše hodnotící listy od jednotlivých porot ale byly velmi pěkné, a tak malý smutek rychle přebily velké zážitky z medailové ceremonie, ve které medaili obdržel každý účastník, a také ze slavnostního ukončení, kterého se zúčastnilo téměř 30 000 lidí.

Někdy doopravdy nemusíte zvítězit, krásné je i to, že jste tam byli. Velké díky všem, kteří nám pomohli, velmi si té obrovské podpory vážíme.   

Za tým CO3 soutěžili: Adriana Hauke, Kateřina Šulcová, Veronika Vrtělková, Adam Popelka, Pavel Ostrý, Ondřej Ježek, Filip Ježek, Adam Plšek a Adam Žák. Kouči týmu jsou Magda Dostálová a Pavel Ostrý. Důležitou oporou týmu byl pan Martin Žák. 

album - rajce.net › gymjes › FLL World Festival St. Louis 26-29_4_2017

Naposledy změněno úterý, 16 květen 2017 23:56
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

středa 19. prosinec 2018

« Prosinec 2018 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2018
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl
 • Almanach

  08.04.2015
  Almanach Pozor, probíhá doprodej posledních kusů almanachu vydaného ke 100. výročí založení gymnázia (v kanceláři školy). Cena 50 Kč/kus.