Čas pro knihu - nej knihy Magdy Dostálové

Mám ráda mnoho knih a je těžké vybrat jedinou. Nakonec jsem se rozhodla pro knihu „To nemyslíte vážně, pane Feynmane!“, ke které se v průběhu života stále vracím. Kniha obsahuje příběhy ze života jednoho z největších teoretických fyziků 20. století Richarda P. Feynmana. Vtipné, zajímavé a mnohdy neuvěřitelné příhody ze studentského, pracovního i osobního života výjimečného člověka mnoha zájmů, který kromě své profese ovládal hru na bonga a byl výborným malířem. Feynman byl nekonvenční, zvídavý, vtipný a moudrý člověk. Složité fyzikální rovnice chodil často počítat do striptýzového baru a lákalo ho přijít na kloub každé záhadě. Při své práci v Los Alamos během 2. světové války dokázal vlastně jen z legrace proniknout do trezorů se superstřeženými údaji o atomové bombě, jen aby dokázal, že nejsou dobře chráněné. Po úspěšném odemčení trezorů nechával na místě činu vzkazy, aby si vystřelil ze svých kolegů. Celý život se bavil zkoumáním všeho možného a tvrdil, že největší radost člověku poskytuje jeho intelekt. Byl také vynikajícím učitelem. Za svou práci v oblasti rozvoje kvantové elektrodynamiky obdržel v roce 1965 Nobelovu cenu za fyziku. V roce 1999 ho britský časopis Physics World zařadil do top desítky největších fyziků všech dob.

Za přečtení rozhodně stojí kterákoliv z Feynmanových knih (Snad ti nedělají starosti cizí názory, O smyslu bytí, Radost z poznání a další. Pro studenty fyziky pak samozřejmě dodnes používaný základní univerzitní kurz Feynmanovy přednášky z fyziky).

Magda Dostálová

Postřehy jednotlivých učitelů gymnázia o knihách, které je provázejí životem. Připojte se i vy a pošlete svůj příspěvek na .

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitelka:
  • zástupce ředitelky:
     
  • zástupce ředitelky:
  • výchovný poradce:
  • školní metodik prevence:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři