Čas pro knihu - nej knihy Romana Chasáka

„Každý den odpoledne si zdřímni.“

Ahoj všichni písmenkožrouti a milovníci dobrého čtiva. Sami víte, že určit jednu knihu jako tu nej, je téměř nemožné. Záleží na náladě a okolnostech, při kterých se máte o tom, co je nej, rozhodovat.
V období dětství jsem toho pravda moc nepřečetl. Více než knížky jsem četl časopisy. Příchodem na střední školu se to pomalu začalo měnit. Nicméně si pamatuji, jak jsem na jedné z prvních hodin českého jazyka a literatury naší paní profesorce na otázku, podle čeho máme doma v knihovničce srovnané knihy, jako jediný odpověděl, že podle velikosti. Pak mě čtení chytlo trochu víc a kupodivu za to mohla i povinná četba (teda jen některá).

To hlavní čtecí období pro mě ale nastalo až příchodem na vysokou školu. Hltal jsem nadšeně spousty knih. Některé z nich už tady zmínili kolegové a kolegyně. Otevřel se mi svět, o kterém jsem před tím neměl skoro žádné tušení. Jednu skvělou knihu střídala druhá ještě lepší. Měl jsem pocit, že bych potřeboval aspoň o 10 hodin denně více času na čtení. V té době jsem měl dvě obrovské výhody proti ostatním. První, můj kamarád měl knihkupectví, ve kterém jsem dělával o různých prázdninách brigády. Druhá, moje budoucí manželka toho měla v té době už přečteného tolik, že mi mohla poradit a já nemusel číst různé braky.

Dnes tady zmíním jen dvě knihy. Tou první je nejprodávanější a nejčtenější kniha všech dob. Ano, někteří z vás dobře tuší, že je to Bible. V ní mám oblíbené různé pasáže, konkrétně třeba knihu Přísloví.

Tou druhou je knížka, která, ač tenká, má v sobě neskutečné moudro. Kniha, kterou jsem přečetl xkrát. Je zábavná, místy veselá a místy smutná. Knížka o životě. Napsal ji pan Robert Fulghum a jmenuje se „Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce“. Má přes 50 krátkých povídek. Jednou z nich je i autorovo Krédo. První věta mého povídání je právě z tohoto Kréda. Poslední bude z téhož:

„Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře.“

Roman Chasák

Postřehy nejen jednotlivých učitelů gymnázia o knihách, které je provázejí životem. Připojte se i vy a pošlete svůj příspěvek na .

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitelka:
  • zástupce ředitelky:
     
  • zástupce ředitelky:
  • výchovný poradce:
  • preventista sociálně patologických jevů:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři