Do Prahy za kulturou

Bylo pondělí 16.9. a já se společně s dalšími studenty jesenického gymnázia za doprovodu učitelů - paní Bartoňové, paní Janské, pana Svobody a pana Bartoně – vydala do vzdálené stověžaté matičky Prahy.

Hlavním cílem naší kulturně-vzdělávací exkurze byl koncert vážné hudby, který v rámci mezinárodního festivalu Dvořákova Praha proběhl v Rudolfinu a na který naše škola sponzorským darem dostala vstupenky. Ale jelikož jsou naši profesoři skvěle informováni o tom, jak to v hlavním městě kulturně žije, připravili program, který nás měl obohatit o umění všeho druhu.

Naší první zastávkou bylo holešovické Centrum současného umění DOX, kde se nachází několik expozic - za zmínku stojí například výstava ilustrací Petra Síse O létání a jiných snech, která se zaobírá otázkou lidské svobody. Ta mě svým pohádkově něžným způsobem doslova přenesla do kouzelného světa. Shlédli jsme i drsnější a naturalističtěji laděnou výstavu ART-BRUT-ALL, která zobrazuje vliv metalové subkultury na současné umění.

Pak jsme se přemístili na Staroměstské náměstí, kde jsme se rozdělili do několika skupinek, z nichž každá se vydala trošku jiným směrem. Někteří se šli zmást do Muzea iluze, jiní navštívili historické části Staroměstské radnice a ostatní, včetně mě, si prošli výstavu fotografií Jana Šibíka Fotografie 1989. Ta zachycuje události revolučního roku v Československu a Rumunsku. Černobílé momenty mi pomohly nahlédnout do rozhodujícího období před třiceti lety.

A pak už konečně přišel na řadu program v Rudolfinu. V podání Wihamova kvarteta a dalších skvělých hudebníků zazněly skladby J. Suka, E. Schunhoffa a A. Dvořáka (byli jsme přeci na Dvořákově Praze, že?). Prostředí bylo velkolepé a hudba zněla blaženě.

Po tomto úžasném zážitku jsme se ještě krátce prošli večerním velkoměstem a pak už jen cesta domů. V Jeseníku jsme byli o půl třetí ráno.

I když jsem toho v noci moc nenaspala a úterní vyučování jsem přečkala jen díky trojnásobné dávce kávy, jsem opravdu ráda, že jsem na exkurzi byla. Snad budu mluvit za všechny spoluzúčastněné studenty, když řeknu, že tento výlet nás kulturně velmi obohatil.

Děkuji všem doprovázejícím učitelům za skvěle naplánovaný a připravený program. Bylo to prostě krásné!

Halka Vašinková

3.B

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitelka:
  • zástupce ředitelky:
     
  • zástupce ředitelky:
  • výchovný poradce:
  • preventista sociálně patologických jevů:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři