Jak probíhá výuka v jiných zemích?

Oslovili jsme naše projektové partnery, se kterými jsme spolupracovali až do vypuknutí pandemie. Chtěli jsme vědět, jak v jejich školách probíhá školní rok a jaké jsou jejich vyhlídky.

Jedinou s oslovených zemí, kde výuka od září 2020 probíhá na základních a středních školách bez přerušení, je Španělsko. Pouze studenti vysokých škol kombinují distanční a presenční výuku. Ve školách se přísně dbá na hygienu (po každé hodině si žáci dezinfikují ruce pod dohledem učitelů) a neustále jsou otevřená okna. Také dochází k masivnímu testování, trasování a očkování učitelů.

Na druhém pólu je nejspíše Lotyšsko. Školy jsou uzavřeny od podzimu a vypadá to, že se žáci do škol do konce školního roku nevrátí. Probíhá online výuka, která je ale oproti běžné výuce hodně zkrácena. Očkování učitelů je plánováno až na léto.

Dánské školy byly uzavřeny 7. prosince 2020, od té doby probíhá distanční výuka. Postupné uvolňování opatření bylo již zahájeno. Postupuje se podle regionů a Kodaň bude tím posledním regionem v řadě. Od 15. března bude studentům naší partnerské školy jednou týdně umožněno setkání s jejich spolužáky, ale ve venkovních prostorách školy. Dánští učitelé doufají, že se studenti do škol vrátí po Velikonocích.

V Belgii byly již na začátku října 2020 všechny třídy rozděleny na poloviny a probíhá tam tzv. hybridní výuka. Jedna polovina každé třídy chodí jeden týden do školy a druhý týden je doma a plní zadané úkoly. Po týdnu se poloviny tříd vystřídají. Tento způsob výuky je velmi náročný na učitele, kteří jsou ve škole neustále, navíc musí připravovat samostatnou práci pro domácí samostudium. Poslední informace, kterou žáci a učitelé v Belgii od své vlády obdrželi, je návrat 3. a 4. ročníků SŠ 29. března a úplný návrat všech žáků 19. dubna. To by se mohlo zdát jako dobrá zpráva, ale belgičtí učitelé mají velké obavy o své zdraví, protože návrat žáků do škol není spojen s jejich testováním a očkování učitelů je v nedohlednu.

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitelka:
  • zástupce ředitelky:
     
  • zástupce ředitelky:
  • výchovný poradce:
  • preventista sociálně patologických jevů:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři