Junioři na arktickém mistrovství světa v Lahti

Dobrodružství patří do zápisníčku cestovatelů, leč podával jsem si s ním ruku i na cestě do skandinávského Lahti na MS-J a „23“, čímž okořením úvod celkového zpravodajství ze šampionátu, kam byli nominování 3 naši reprezentanti FENIX SKI TEAMu Jeseník Jan Pechoušek, Vladimír Kozlovský a Kim Žalčík, jako necestující náhradník se doma připravovala Karolína Poulíková.

Když v rozmezí několika hodin zamrzne nádrž v autě, čímž sehnat náhradní vozidlo do 20 minut je vskutku nápor na nervy, průtahy s ranvejí promrzlou na kost a do třetice všeho zazimovaného ještě na trase Helsinki-Lahti došla pára rychlovlaku, tak přešlapovat na nástupišti o 75 minut déle při -23 C není zrovinka na pohodu.

Lahti – několikanásobný úspěšný pořadatel velkých MS i dalších sportovních akcí, tentokráte odhalilo svoji tvář v ryze arktické podobě, kdy teplota v noci padala až k minus 22 C a nezřídka kdy i během závodů Celsius nehodlal vystoupat nad minus 15 stupínků, pro závodníky neskutečný souboj s ledovým vzduchem a únikem energie, to už hold běháky i pačmáky nejde ničím obandážovat.

SPRINT klasicky

Zde jsme měli po obrovské úspěchu s 25. místem na světovém poháru želízko v ledovém ohni v podobě Honzy Pechouška, leč jeho předchozí viróza jej dostala hluboko pod jeho možnosti, očekávaný atak na semifinále a sen o finále se rozplynul v kvalifikaci, kdy oslabené tělo nepodalo výkon, který by jej posunul výše. I přesto však „Hoňas“ bojoval za sebe i za FENIX a jeho 18. příčka patří k pozitivům našich barev.

Mezi juniory se Vlado a Kim postavili bez velkých ambicí na start sprintu z důvodu potřebného rozzávodění a umístění v první polovině výsledkové listiny bylo jaksi do počtu.

10 KM individuálně SKATE JUN 15 KM „23“

5km okruh čítal 7 náročných stoupání, matematicky 14x se vyšplhat na horizont, teplota, že by psa nevyhnal, našlapané pole mladých lyžařů-běžců. V úvodu závodu museli pořadatelé zapnout osvětlení, aby snad někdo nenabral azimut polárního kruhu.

Kim vyrazil dravě a opanoval umístění ve dvacítce nejlepších, avšak na 3 km přišlo zatuhnutí končetin a z toho už se nedostal. Ač vše nasvědčovalo k výbornému výsledku, umí být sport i krutý.

To však na poslední chvíli nominovaný Vlado nechtěl připustit a přes opatrnější začátek stupňoval své tempo do nejvyšších otáček. I lyže Atomic podržely a radost byla převeliká – 12. místo!

Vynikající výsledek, prakticky splňující i kritérium do RD-B, navýsost spokojenost.

Závod starších běžců se pro českou trikolóru vybarvil do stříbrna, skvěle běžící Michal Novák se zapsal do historie obrovským úspěchem, vícemistr světa, to je nevšední, opojné, motivující. Velká gratulace a přání do Krušnohoří s tím, že věříme, že jednou i na Jeseníkách doroste nový Jiří Magál.

Honza se protrápil bojem s únavou, zcela logickou po týdenní tréninkové pauze.

30 KM KLASIKA hromadný start

71 odhodlaných mladíků se postavilo na start na výsost náročného běhu, v součtu 42 stoupání a zima nepolevuje, plíce snáší nejbolestivější atak vzduchu.

Vlado, připravovaný na finální úsek štafety, je ušetřen, další náš zástupce Kim v kvartetu našich se do závodu vrhl odhodlaně a první polovinu zvládl na výtečnou, kontakt se špicí a neustálá aktivita byla viditelná. Však v samotném závěru síly rapidně ubyly a postupné propadávání až na 35. příčku bylo bolestné. Forma z OPA cupů se rozplynula nad stadionem a zbyla jen naděje do druhé části sezóny.

Honza Pechoušek se, ač ryzí sprinter, jal vypudit dozvuky onemocnění a v bojovném podání se usadil v cíli na 39. pozici, kdy první 4 (!!!) příčky opanovali ruští běžci,

I to je známka výrazného posunu na cestě za svým snem, startovat na seniorském MS v Seefeldu.

ŠTAFETY 4x 5km

Černý – Ophoff – Lukeš – Kozlovský

Naše kvarteto, sestavené bez jasných kritérií z 1 ryzího sprintera a 3 vytrvalců, bylo odhodláno vybojovat úspěch, ten se však rozplynul hned na prvním úseku, který byl nad síly jinak bezvadně rychlostně vybaveného Ondry Černého. Na závěrečném úseku přes vynikající výkon Vlado nedokázal vytáhnout štafetu na lepší než 9. místo.

Pochvalme všechny naše reprezentanty v jejich odhodlání a bojovnosti, ač se vše nezdařilo, jak bychom si po bezvadné přípravě a výborných výkonech v úvodu sezóny přáli.

Do jarních sněženek je startů ještě „hafol“, držíme palečky, fénixáci.

zhor

Obrázek: aktuality/galerie/img-5985.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-6053.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-5987.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-6030.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-6114.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-6103.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-6446.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-6285.jpg
Tag: GSP

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitelka:
  • zástupce ředitelky:
     
  • zástupce ředitelky:
  • výchovný poradce:
  • školní metodik prevence:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři