Mistrovské vystoupení Gymnázia Jeseník

Rok se sešel s rokem a s příchodem nádherného času podzimu se v kalendáři objevují s ryzí pravidelností přespolní běhy nejen župního či národního charakteru, nýbrž i kola školních a studentských úrovní. Závod stíhá závod a v scenérii zlatavého listoví se utkávají běžečtí zarputilci, usilující o dosažení co nejrychlejšího času, čímž si vydobydou uznání soupeřů, trenérů i přítomných fanoušků.

Okresní i krajská kola základních a středních škol v přespolních bězích přinesla úžasné souboje děvčat a chlapců nejen o kýžené body, medaile, diplomy, především však o možnost se probojovat na Mistrovství ČR do Hradce Králové. Tradičního klání se mohlo zúčastnit pouze 1 vítězné družstvo v každé kategorii za kraj. Husarský kousek se v letošní sezóně podařil mladým sportovcům Gymnázia se sportovní přípravou v Jeseníku. Za Olomoucký kraj získala právo startu na republikovém finále v přespolním běhu (a současně šanci bojovat o postup na mistrovství světa) hned dvě družstva chlapců a jeden tým dívek, nejvíce z celé republiky.

Do Hradce Králové se v říjnový čtvrtek sjelo neuvěřitelných 475 startujících, ambasadory akce byla samotná šampionka v běhu na lyžích Květa Jeriová-Pecková a úspěšný herec Jan Čenský, už samotná přítomnost těchto osobností nalévala energii do žil soutěžícím.

Prostředí mistrovských soutěží, borový háj kolem bývalé pískovny, dá se říci rekreačního ráje, poskytlo přehledné souboje 14 až 18-tiletých studentů. Naše výprava, čítající ve 3 družstev po 6 závodnících, z nichž vždy 4 nejlepší bodovali za tým Gymnázia Jeseník prostým součtem pořadí, se vydala ze všech fyzických sil a řekněme bez obalu, emoce ze všech tryskala na všechny světové strany.

Kategorie V. – děvčata

Výtečným startem se prezentovala Anička Strouhalová a do poloviny závodu držela kontakt s čelem závodu, její 15. příčka na cílové pásce patřila k tvrdě vybojovanému pozitivu dívčího běhu. Velká škoda kolize s termínem reprezentačního soustředění, na němž se připravuje naše nejlepší běžkyně Jolanta Byrtus. Družstvo, podporované především Mičkerovou, Ryškovou a Nováčkovou vybojovalo v republikovém finále celkové 10. místo.

Kategorie V. – chlapci

Jeseničtí, oslabeni o reprezentanta Jakuba Strouhala, se statečně popasovali s velkou konkurencí se ctí. Nejlépe se na pískovém kolbišti pohyboval Tobiáš Solowski (12. příčka). Martin Kopecký i Adam Záhorec ze sebe za 11. tým v republice trika propotili do poslední nitky, až ždímat se dala. Celé sexteto opravdu zaslouží uznání za kolektivní bojovný výkon.

Kategorie VI. – chlapci

Překvapení jako hrom. Naši běžci rozhodně nenastupovali v roli favorita, takovou troufalost nikdo nevyslovil. O to více zaskočili svými výkony. Z minulých zkušeností vyplynulo, že o zdaru týmové soutěže rozhodovali vždy v pořadí třetí či čtvrtí bodovaní běžci.

Od prvních metrů si záda Benjamina Vrbovského prohlíželi všichni ostatní, až se jim ztratila z dohledu, tak dominantní byl náš reprezentant, mimochodem úspěšný kvalifikant na MS v běhu do vrchu, který nakonec bezkonkurenčně zvítězil. Obrovskou dávku fyzické kondice prokázal i ryzí bojovník Kryštof Horník a odměnou mu byla 5. příčka. A pak už nastaly chvíle napětí, dokáže duo bratrů Peňázových vzdorovat konkurentům? Svůj narozeninový den oslavili tím nejlepším způsobem, snad ani ve snu nepředstavitelném – jejich 7. a 8. místo bylo nad všechna očekávání. Vítězství Gymnázia Jeseník! Tak zněl po doběhu oznamující hlas komentátora a to už se s námi radovala i Květa Jeriová – „postoupili jste na Mistrovství světa!“, sdělovala všem s dávkou přejícnosti.

Kvarteto chlapců překonalo své předchůdce, kteří o podobný úspěch usilovali už několikrát v minulost a vždy zůstali od vytouženého, letošní bojovníci to však dokázali!

Reprezentanti Gymnázia, FENIX SKI TEAMU, města Jeseník, Olomoucké kraje a nově REPREZENTANTI České republiky.

Tak hlavu v oblacích, ale pevně nohami na zemi a s dávkou pokory se připravit na nejvrcholnější událost dosavadní sportovní kariéry.

Pozn.: Světové mistrovství ISF v přespolním běhu proběhne v příštím kalendářním roce v areálu Štrbského plesa na Slovensku.

Poděkování za vzornou reprezentaci školy patří všem našim běžkyním a běžcům, za zajištění účasti na republikovém finále určitě ale i doprovázejícím K. Žalčíkovi a M. Žitňanskému a řidiči školního mikrobusu p. Dobiášovi.

Další fotografie z webu AŠSK ČR najdete zde - https://www.assk.cz/pr-media/fotogalerie/republikove-finale-v-prespolnim-behu-stribrny-rybnik-kategorie-iii-iv-v-vi-b-301/

Obrázek: aktuality/galerie/img-9505.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9499.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9466.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9396.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9369.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9419.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9509.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9511.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9528.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9536.jpg
Tag: GSP

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitelka:
  • zástupce ředitelky:
     
  • zástupce ředitelky:
  • výchovný poradce:
  • školní metodik prevence:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři