Sherlock Holmes v Olomouci?

Dne 19. 3. 2024 jsme se zúčastnili zájezdu do Olomouce. Hlavním bodem programu byla návštěva Městského divadla, náš program byl ale mnohem pestřejší.

Vyjeli jsme ráno od gymnázia a do města jsme dorazili kolem poledne. Jako první jsme dostali mapky centra a seznam podniků, kde se dobře najíst. Prošli jsme si náměstí a podívali se na krásné památky Olomouce, včetně Sloupu Nejsvětější Trojice, který je na seznamu UNESCO. Poté jsme měli rozchod a čas na oběd, a tak jsme využili seznam restaurací.

Ve 14:00 se skupinka přihlášených setkala u Katedrály sv. Václava, aby zde absolvovala prohlídku varhan. Katedrála je opravdu majestátní a my měli možnost se na ni podívat z místa kruchty, kam se každý nedostane. Dozvěděli jsme se spoustu nového o tomto nástroji a o jeho historii. Tři žáci, kteří se na varhany učí, si na ně měli také možnost zahrát. Na závěr jsme si mohli zvolit, jakou skladbu od místního varhaníka chceme slyšet, a na naše přání tak zazněla obdivuhodná hudební improvizace na znělku ze Star Wars.

Po prohlídce jsme se přesunuli k Muzeu umění Olomouc, kde jsme se potkali se zbytkem studentů. Tam jsme navštívili stálou expozici moderního umění. Výstava je rozsáhlá a mohli jsme také vystoupat do věže, odkud je krásný rozhled na celé město. V galerii jsme viděli umělce 20. století a propojili jsme si díla s učivem ve výtvarných dějinách. Na výstavu jsme měli dostatek času a opravdu každý si našel něco, co ho zaujalo.

Blížil se večer a následoval zlatý hřeb celého zájezdu. Sešli jsme se před divadlem, slavnostně oblečeni a dobře naladěni. A jaké představení jsme tedy vůbec navštívili? Sherlock Holmes: Vražda vousatých žen. Nikdo nevěděl, co očekávat, těšili jsme se na večer plný napětí a záhad. Nakonec jsme se ale hlavně pořádně nasmáli. Děj a postavy nás neustále překvapovaly, dialogy byly trefné a vtipné a dočkali jsme se také hudebních čísel. O přestávce, po první polovině hry, jsme se sešli ve foyer a snažili se uhodnout, kdo by mohl být vrahem - na konci jsme ale zjistili, že jsme se všichni pletli. Z divadla jsme odcházeli nadšení a ještě cestou domů jsme představení rozebírali.

Dorazili jsme pozdě v noci, utahaní, ale spokojení a druhý den se ještě ozývaly dozvuky z předešlého dne. Celý zájezd byl nabitý kulturou, kterou jsme si přáteli užili. Hravě jsme tak nabrali znalosti z dějin Olomouce a herci ze spolku Nezakopneš v divadle načerpali inspiraci od zkušenějších. Už se těšíme na další akci plnou umění!

Lenka Nemeškalová

Obrázek: aktuality/galerie/1711353856_microsoftteams-image-180-.png
Obrázek: aktuality/galerie/microsoftteams-image-185-.png
Obrázek: aktuality/galerie/microsoftteams-image-182-.png
Obrázek: aktuality/galerie/microsoftteams-image-184-.png
Obrázek: aktuality/galerie/microsoftteams-image-183-.png
Obrázek: aktuality/galerie/microsoftteams-image-181-.png
Obrázek: aktuality/galerie/microsoftteams-image-179-.png

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitelka:
  • zástupce ředitelky:
     
  • zástupce ředitelky:
  • výchovný poradce:
  • školní metodik prevence:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři