Bratři Peňázovi uspěli na MS v Estonsku

Ve dnech 22. – 28. 2. 2021 se konalo Mistrovství světa dospělých, Mistrovství světa juniorů a Mistrovství Evropy dorostu v lyžařském orientačním běhu v estonském Kääriku, kterého se v juniorské kategorii zúčastnili žáci 2. B Radek a Vojtěch Peňázovi.

Toto středisko se nachází 10 kilometrů od známějšího střediska Otepää, které pravidelně hostí světový pohár v běžeckém lyžování a také biatlonové závody. Rovněž se zde startuje světoznámý Tartu maraton.

V prvním závodě na 4 km (sprint) s 11 kontrolami se bratři umístili na pěkném 14. místě (Vojtěch) a 17. místě (Radek). Druhý den se jel závod na dlouhou trať (long). Délka trati byla 15 km vzdušnou čarou a měla 35 kontrol. Startovalo se hromadným startem a závod trval přes 100 minut. V kategorii juniorů se nejlépe z Čechů umístil Vojtěch na 16. místě. Radka postihla technická závada s lyží, a proto musel běžet 1 km na stanoviště, kde byla možnost výměny materiálu. Sice ztratil spoustu času, ale závod zdárně dokončil až do cíle. Tam bohužel zjistil, že byl diskvalifikován za jednu neprojetou kontrolu.

Po dni volna MS pokračovalo závodem na krátké trati (middle) dlouhé 9 km se 17 kontrolami. Vojtěch Peňáz se umístil na skvělém 11. místě. Jeho bratr Radek měl bohužel opět problémy s materiálem, které ho limitovaly, a kvůli tomu skončil na 19. místě.

Posledním závodem v Estonsku byly štafety. Závod byl velmi zajímavý a v jeho průběhu se neustále měnilo průběžné pořadí. Česká juniorská štafeta ve složení Vojtěch Peňáz, Matyáš Štregl a Radek Peňáz se s nástrahami rozměklé trati a nedostatkem sněhu v některých pasážích vypořádala výborně a vybojovala nádherné 4. místo za vítěznými Švédy, Rusy a Švýcary. Tímto zakončila úspěšné působení na tomto mistrovství.

Za to, že se oba bratři nominovali na tuto velkou akci a podali zde výborné výkony, patří velký dík oddílu Fenix Ski Team Jeseník, ve kterém kluci působí, a především trenéru Květoslavu Žalčíkovi.