Čas pro knihu - nej knihy Jana Koukola

JE TĚŽKÉ BÝT LVEM

URI ORLEV

KNIŽNÍ TIP PRO VĚTŠÍ I MENŠÍ

Kdo by alespoň na malou chvíli nezatoužil být nějakým zvířetem? Třeba orlem, kočkou či rybou? A co když na vás spadne tíha osudu a vy se stanete králem všech zvířat lvem? Přesně to se přihodilo hlavnímu hrdinovi, který jako svobodný mládenec na vlastní kůži (srst) okusí, jaké to je zříct se komfortního a bezstarostného života. Ze dne na den musí opustit svůj domov a vyrovnat se s nelehkou situací. Ve skutečnosti ovšem ale ani v kůži šelmy neztrácí svou přirozenou lidskost a za pomoci věrného přítele zahajuje neobyčejnou kariéru lva „písaře‟, která ho nakonec zavede až do savany, v níž pochopí smysl svého životního údělu. V knize se najde snad každý čtenář, kterému nedělá problém se na chvilku zastavit a přemýšlet nad sdělením mezi řádky. Ať už je vám 13 či 93, určitě se nebudete nudit, ba dokonce litovat svého rozhodnutí sáhnout po této knize.

Jak malému se mi vždy zdály sny, ve kterých jsem v těle nějakého zvířete. Třeba mravenec, pak zase želva anebo morče. Uri Orleva jsem znal na doporučení. Nejdříve jsem si přečetl jeho robinsonádu Ostrov v Ptačí ulici. Ta knížka mě nadchla a chtěl jsem zkusit ještě nějaký příběh z rukou tohoto izraelského autora. Do očí mi skočila kniha Je těžké být lvem a hned po prvních několika stranách jsem si připomněl ty dětské sny. Nelze říci, že by to byla kniha určena výhradně dětem či středně starým čtenářům. Koneckonců hlavní hrdina je už starý mládenec, který se vlivem kouzel ocitne v těle lva. Občas si něco přejeme dříve, než dokážeme odhadnout, kam až naše prosby mohou doletět. Doufám, že snad i vám se bude tento poetický příběh o polovičním lvu a člověku líbit a třeba vás také vrátí do vašeho oblíbeného snu.

Jan Koukol

Postřehy nejen jednotlivých učitelů gymnázia o knihách, které je provázejí životem. Připojte se i vy a pošlete svůj příspěvek na .

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitelka:
  • zástupce ředitelky:
     
  • zástupce ředitelky:
  • výchovný poradce:
  • školní metodik prevence:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři