Hančův memoriál symbolicky

Téměř na den přesně, kdy před 109 lety svedl boj se živlem legendární Bohumil Hanč, uspořádali jilemničtí na Horních Mísečkách 95. ročník Hančova memoriálu a zároveň Mistrovství České republiky v běhu na lyžích. Snad jen 5 km od místa tragického skonu lyžařské legendy se sjeli nejlepší běžci na lyžích k uctění jeho památky se startem na 50, resp. 30 km. O to živější se všem jevila skutečnost, že tento příběh s tragickým koncem byl opětovně zfilmován a právě v těchto dnech se promítá v našich kinech premiéra.

Jarní počasí se spoustou slunce a stále dostatečnou sněhovou pokrývkou nabízelo maratoncům hodnotný zážitek. Nepřišel vítr z hor, jako za Hanče, ovšem paprsky slunce se zakusovaly do připravené tratě natolik vydatně, že postupně ze sněhu vytvářely jarní kaši a s přibývajícími kilometry se ze závodění stávaly galeje. Nejoblíbenějšími partiemi tak byly občerstvovací stanice, pot se ze všech jen řinul. Opravdový sport, každý vybojovaný kilometr jen po skutečné zásluze a s patřičnou dávkou vůle. Náležitá poklona Bohumilovi Hančovi.

Barvy Fenixu hájili nejlepší vytrvalci, k lítosti oslabeni o olympionika Adama Fellnera, který doléčoval marodění, ve stejné situaci se ocitnuvší Jolanta Byrtus rovněž nestartovala.

V juniorkách se statečně prala o medaili účastnice Mistrovství světa juniorů sprinterka Aneta Břečková, v posledním stoupání kolem černých skal o ni bohužel přišla, když neodolala náporu šumavské běžkyně. Přesto 4. místo patří k jejím nejlepším výsledkům na dlouhých tratích.

V ženách se bývalá studentka jesenického sportovního gymnázia Anna Strouhalová, která zvládá úspěšně skloubit sport s náročným studiem medicíny, statečně prala se soupeřkami a odměnou ji bylo 8. místo mezi plejádou reprezentantek.

U juniorů přes covidové trable konečně vystrčil růžky Kryštof Horník a naznačil své ambice do dalších sezón. 7. místo je zářící, tak jak sám se jevil v cíli. Vojta Peňáz, 7. z nedávného Mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu, se v únavě dopracoval ke 14. příčce a litoval nabitého programu, nebyl daleko vysněné TOP 10. Matoušek nevydržel se silami a nespokojen jen unaveně kroutil hlavou.

Hlavní závod již počtvrté opanoval Petr Knop, jehož svižná jízda od startu až do cíle postupně roztrhala startovní pole. Náš Vladimír Kozlovský přesto s urputností sobě vlastní vybojoval velmi cennou stříbrnou medaili, velký výkon nadějného mladíka. K velmi solidnímu výkonu se vypnul i Kim Žalčík, jež doslova strhal olympionika L. Šelera a bojovnou silovou jízdu vyšperkoval 5. pořadím.

Tedy veskrze pochvalná slova na adresu našich závodníků. Závěr sezóny se bude odvíjet rovněž na Mísečkách dalším pokračováním Mistrovství České republiky a následně na Štrbském Plese Mistrovstvím Slovenska, zakončení pak bude tradičně na Pradědu 23. dubna na Jaškově memoriálu.

Držte palce našim závodníkům, fanděte sportu a případně využijte možnosti ke studiu na sportovním Gymnáziu v Jeseníku pod křídly Fenix Ski Team Jeseník.

Květoslav Žalčík, trenér běžeckého lyžování

Obrázek: aktuality/galerie/1648468380_img-7481.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-7466.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-7502.jpg

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitel:
  • zástupce ředitele:
     
  • výchovný poradce:
  • preventista sociálně patologických jevů:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři