Bratři Radek a Vojta uspěli na mistrovství světa ve Finsku

V polovině března odstartovalo ve finském Kemi-Keminmaa mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu na lyžích. Do Finska odcestovala výprava 22 českých reprezentantů, ženy, muži, junioři a dorostenci. Do této výpravy se také nominovali naši studenti bratři Vojta a Radek Peňázovi ze sportovní třídy 3. B., kteří závodí v kategorii juniorů (MEN20). Celkem se účastnilo 33 juniorů z 11 zemí.

První závod se jel v úterý 15. 3. 2022: disciplína - sprint: délka vzdušnou čarou 3,6 km / 9 kontrol. Sprint je velmi krátká trať, kdy je potřeba přesně a rychle číst mapu. Jezdí se zpravidla do 20 minut. Nejlepší z Čechů Marek Štěrba bral 16. místo, Vojta Peňáz 17. místo, Ráďa Peňáz se držel skvěle, ale v závěru chyboval.

Druhý závod se konal 16. 3. 2022: disciplína - middle: délka vzdušnou čarou 8,8 km / 15 kontrol. Jedná se o středně dlouhou trať. Na MSJ byl nejrychlejší finský závodník, který ji zdolal za 29 minut. Radek obsadil 19. místo, Vojta bral 20. místo (délka 33 min).

Třetí závod se konal v pátek 18. 3. 2022: long s hromadným startem: délka vzdušnou čarou 19,2 km / 33 kontrol. Na tento závod se kluci velmi připravovali a těšili. Jde o prověření velkého množství fyzických a mapových dovedností. Těžkou trať všichni Češi zdárně zvládli. Nejlepší Čech – Marek Štěrba vybojoval skvělé 4. místo, Vojta zajel úžasný výsledek a skončil na 7. místě. Radek neměl štěstí na los ve startovním poli hromaďákua z posledních startovních pozic se těžko probojovával dopředu. První úsek tedy nejel dobře, ale na druhém se dle mezičasů vyhoupl na úroveň bratra Vojty. V závěrečné části mapy sice udělal ještě 2 chyby, ale i tak si nakonec dojel pro pěkné 24. místo.

Díky výše uvedeným kvalitním výsledkům byli oba bratři nominování do závěrečné štafety, ve které mohli Českou republiku reprezentovat pouze 3 závodníci. Již tato volba trenérů byla pro oba kluky velká čest, a když pak v silné zahraniční konkurenci vybojovali 5. místo, odjížděli z Finska velmi spokojeni.