Není žeň jako žeň...

Řadu výrazných úspěchů zaznamenali naši bývalí i současní studenti v barvách Fenix Ski teamu Jeseník na Mistrovství ČR v běhu na lyžích, které proběhlo ve dnech 22.-24. ledna 2021. Celé jejich zdařilé vystoupení nám přiblížil trenér Květoslav Žalčík.

"Nelehká doba – koronavirus na všechny, snad s výjimkou obratných obchodníků s lidským zdravím, působí jako kudla v zádech. Sportovcům chybí přirozený trénink bez stressových omezení a závodění vůbec. Trvalo drahnou chvíli, než se ÚBD SL ČR podařilo vyjednat s vládou pořádání Mistrovství republiky pro dorost a dospělé. Místo chronicky známé – Vysočina aréna v Novém Městě na Moravě. Kolorit opatření k nešíření Covid 19 vyzýval především k disciplíně dodržování všeho, co vůbec dodržet lze. V autu se slzou na krajíčku zůstal v Jeseníku jeden z favoritů běhů Ben Vrbovský, po výborné přípravě velká škoda."

Jesenické barvy FEJE vyrazilo hájit na 25 běžců a běžkyň, počet to úctyhodný a v rámci ČR nejvyšší, na 5 členů realizačního týmu neskutečná porce práce, doslova od rána do noci, na „kořalku“ ani pomyšlení, každý znaven přípravou lyží se soumrakem vyhlížel už jen kus žvance a rozestlanou betlu. Míra odpovědnosti za patřičně kvalitní mázu mnohdy působí svazujícím až stresujícím tlakem, však vše se zvládlo nadmíru dobře, za to celému týmu patří nádavek pochvaly.

Pro závodníky podvědomí, že to může být na dlouho jediný závod republikové úrovně, ač se ÚBD bude snažit ještě na únor a březen sjednat pořádání dalšího dílu MČR. Na vážnosti startům přidalo i vyhlášení nominací na Mistrovství světa seniorů a juniorů.

Známo jest, že Vysočina aréna bude hostit v letošním roce nejlepší běžce a biatlonisty na Světových pohárech a na vrstvě sněhové rozvážky to bylo znát, místy až 1m zhutněného podkladu lehce posypaného čerstvým prašanem, vskutku nádherná zimní atmosféra.

A tyto podmínky dávaly snad všem křídla. Radost z pohybu i nabídnutá šance závodit, to byl elixír nespoutané lyžařské energie. Ač pod rouškovou ochranou dýchadel…

Pátek 22. 1. 2021, sprint klasicky

Náročný systém kvalifikace a postupů z čtvrtfinálových, semifinálových i finálových klání prověřil nejlepší sprintující běžce na lyžích naší republiky. Tato disciplína přináší v posledních sezónách pro náš sport blýskání se na lepší časy, výsledky ve světovém poháru jsou toho důkazem. Krom Nováka a Razýmové se na startu sešla kompletní špička České republiky s mezinárodním okořeněním ze Slovenska, Rakouska, Španělska a jednoho Etiopana, tedy původem.

„Žeň ho jak nadmutou kozu“, zaslechli jsem v jednom z trenérských pokynů pro namotivované sportovce.

Našim se dařilo náramně, při pohledu na výčet dosažených nejlepších výkonů se vybavují okamžiky napínavých soubojů mnohdy s pocitem, že za závodníky taje sníh…

Dorost

7. místo Ema Kouřilová, 3. Kryštof Horník, 4. František Sázel, 10. Tomáš Sedlář

Ukopnutá vlastní hůl Emy ji připravila jistojistě o první drahý kov, Franta o něj přišel o délku obuvi. A tak bronz putuje do Černé Vody zásluhou Kryštofa – bojovnost podpořená dávkou sebevědomí vykonala své.

Junioři

1. místo Jolanta Byrtus, 5. Jáchym Cenek, 7. Jakub Strouhal

Jolanta ve formě se vyšvihla na dominující juniorku, kdo by to byl ještě loni řekl, výborně si počínali i Jáchym s Jakubem, ač ten chtěl výše.

Senioři

1. místo Jan Pechoušek

Ve výborném světle a úžasné formě s mazáckou taktikou si Honza prosvištěl cílem po zásluze pro první titul, zbytku republiky ukázal záda, aniž se ohlédl.

Sobota 23. 1. 2021, individuální závod klasicky

S nádechem jarního počasí se šperkovala máza. Kdo závod shlédl, musí uznat, že klasika má úžasnou atmosféru vypilovaných technik, jaká to škoda, že laufaři i biatlonisté či kombiňáci od této letité techniky odstupují. Naši se blýskli včera, o nic pozadu nechtěli být ani v distanční partii. A medailová sbírka se rozrůstala o sto šest, je velmi dobře, že se o ni podělily dorostenecké, juniorské i seniorské kategorie fénixáků. Bez plácání po ramenou – velká síla klubu, který nabral na obrátkách a šlape jako dobře poštelované „Longinesky“.

Dorost

1. místo Ema Kouřilová, 12. Marcela Hloušková, 7. František Sázel, 11. Kryštof Horník

Duo mladých zazářilo v plném světle a radost Emy z bronzové medaile se nesla až k dědovi do Jeseníku. František to sázel krok za krokem a k pódiu to nebylo vůbec daleko. Kryštof kandidoval výše.

Junioři

1. místo Jolanta Byrtus, 5. Anna Strouhalová, 3. Jakub Strouhal, 5. Jáchym Cenek, 10. Jakub Medek

Jola se neochvějně napasovala do role naší juniorské jedničky a byla z toho další zlatá, Anička – studentka medicíny – jí výborně sekundovala. Jakub si bronzovou medailí vyšlápl pro nominaci na MSJ, Jáchym opět velmi vysoko.

Senioři

1. místo Jan Pechoušek, 2. Adam Fellner, 6. Vladimír Kozlovský, 11. Kim Žalčík

Další parádní díl naší vrcholové skupiny, to už si pod promáčenou rouškou otírali šňupák i ostřílení trenéři a uznale pokyvovali hlavou. Bezesporu jeseničtí nasměrovali klub do nejvyšších pater.

Neděle 24. 1. 2021

Ráz jarního počasí byl ten tam, zamrzlý urolbovaný povrch pro volnou techniku dával rovnost podmínek a závody s hromadným startem mají vždy velký náboj, kontaktní souboje s sebou nesou originalitu běhu. A nás od rána „svrběli roupi“, že by to mohl být další úspěšný den. A že byl. Šest cenných kovů, námořník by u toho zapěl „johoho“.

Dorost

1. místo Ema Kouřilová, 6. Marcela Hloušková, 2. František Sázel, 6. Marek Juřík

Ema se opřela o svoji bojovnost a rychlé „ski“ a závěr byl její – stříbrný. Velkou budoucnost naznačila Marcela, nenápadně se proběhla až k výbornému 6. místu. František se nechtěl nechat zahanbit a rovněž dravým závěrem protnul cílovou pásku na 2. místě, Marek konečně ukázal své možnosti a dokázal si, že na to má.

Junioři

1. místo Jolanta Byrtus, 6. Anna Strouhalová, 3. Jáchym Cenek, 9. Jakub Strouhal

Jola dosáhla na hattrick, její cílevědomost se ukázala v plné parádě. Anička přes studijní povinnosti zvládla závod velmi dobře, Jáchym v plnohodnotné jízdě udolával soupeře za soupeřem a je z toho další medaile!

Senioři

1. místo Jan Pechoušek, 3. Adam Fellner, 5. Kim Žalčík, 6. Vladimír Kozlovský

I v přenosech ČT1 byly barvy Fenixu jasné a zřetelné. Neskutečný závod v režii jeseničáků, ostatní jen sekundanti. Kim s Vladem tvrdili muziku těsně za branami společného finiše o titul. Adam se opakovaně pokoušel rozhodnout v trhácích ve svůj prospěch, chybělo málo, však v obrovské formě jezdící Jan zvaný Hoňas si dojel pro historický třetí titul ve 3 dnech, nevídaný kousek tohoto universála. Zlatým písmem se zapsal do historických tabulek. A pak že žně jsou jen v létě….

zhor 

Obrázek: aktuality/galerie/img-2188.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-2038.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/whatsapp-image-2021-01-24-at-12.01.14.jpeg
Obrázek: aktuality/galerie/whatsapp-image-2021-01-23-at-15.27.57.jpeg
Obrázek: aktuality/galerie/hromadne-starty-na-mcr-nedele-24.1.2020.png
Obrázek: aktuality/galerie/img-2179.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/3xkluci-nmnm.png
Obrázek: aktuality/galerie/img-2213.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/3xkluci-nmn.png
Obrázek: aktuality/galerie/img-2246.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-2060.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/nadupane-mcr-v-behu-na-lyzich-3-.png
Obrázek: aktuality/galerie/img-2216.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-2253.jpg
Tag: GSP

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitelka:
  • zástupce ředitelky:
     
  • zástupce ředitelky:
  • výchovný poradce:
  • školní metodik prevence:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři