Úspěch v Argentině a šup do Livigna!

Zcela mimořádným počinem se blýskl student jesenického gymnázia se sportovní přípravou, člen FENIX SKI TEAMu a primárně reprezentace České republiky Benjamin Vrbovský. Ač specialista lyžař-běžec na lyžích, zvládl náročnou sezónu okořenit účastí na několika významných bězích do vrchu, kde se z něho vyklubal, i když věkem ještě dorostenec, náš nejlepší junior. Úspěch v podobě mistrovského titulu ČR mu zajistil zcela prestižní nominaci na Mistrovství světa v běhu do vrchu v Argentině. To samo o sobě se právem považuje za velký úspěch, ale Ben se nehodlal spokojit jen s pouhou účastí v zemi Maradonovi zaslíbené.

V čase jeho startu se jeseničtí lyžaři nemohli odpoutat od sněhového zpravodajství v Livignu – místu v 1 880 m.n.m. na pomezí švýcarsko-italských hranic, poblíž vyhlášených středisek Davosu a Svatého Mořice. A že sypalo a sypalo, až se celý kraj ponořil do 1,5 m sněhobílé peřiny, nebyl čas na váhání. Náročný proces organizace potravin se vším všudy, to byla tentokráte parketa rodiny Medků, s troškou do mlýna přispěli i Byrtusovi, takových rodičů třeba, slova chvály nechť padnou na úrodnou zemi.

Zabalení lyžařského nádobíčka stalo se již rutinní záležitostí a hurá na cesty. Neskutečně zvládnuté silnice i v pasech nad 1 700 m.n.m., to je vizitka vyspělosti země.

„nevíte, kdy to vlastně Ben běží?“, je to do kopce i z kopce, no potěš pánbůh…“, stejně se má, kdo se podívá do takové země?“ – provázely otázky nekonečného cestování.

Jízda dopadla zdárně, přivítání velkolepé – 25 km vypreparovaných stop, ráj lyžařů. Reprezentace Itálie, Německa, Slovenska, Japonska a klubová účast celé Evropy.

A naskočili jsme do nové lyžařské sezóny, tato část je velmi náročná, tréninky dlouhé, únava je průvodcem každého, kdo nic neošidí. Však ve scenérii nádherného horstva se přeci jenom vše lépe vstřebává a chutná lépe, což dokazují i vrchovaté talíře. Roli šéfkuchaře se zhostil na výbornou Méďa, snad si vyslouží na konci hobla, jakého kdys fasoval legendární Brückner.

Je to vlastně jedna z kladných stránek elektronického světa – borec z našeho kolektivu, vzdálen na 12 000 km, doběhne závod a my se v Livignu po několika minutách můžeme radovat z jeho vynikajícího úspěchu. Ba co víc, tyto neskutečně vzdálenosti se dnes překonávají takřka zázračně. Ben za 2 dny sedí mezí námi a sděluje dojmy, které patří do kategorie nevšedních.

Jal se vyprávět: „Cesta vlastně trvala přes 30 hodin, přistání v Buenos Aires, dále přelet do Bariloche a na závěr busem hodinku do Villa la Angastury a hned nás oslovilo teplé počasí blížící se 30 C. Vesnička to byla veskrze malá, tak 2 000 obyvatel, vše ze dřeva a čpěla starobylostí, takové celé zvláštní.“

„Co Tě zaujalo nejvíce?“ tážeme se. „Koupání v jezeře, nádherně teplém, v okolí národní park Array. Tam jsme vyrazili trénovat, fakt nááááááádhera, škoda, že tam byla jen 1 značená stezka, on je to vlastně prales“ potahuje si za cvikry a my se to snažíme urputně představit.

„a závod, co závod……“ lehká naléhačka. „Fakt drsný, původní trať vedla po pěšině, dolů 50 m rokle, rozbouřená řeka, divoké stromy, kořeny. Vedoucí šli protestovat, tak se to změnilo, bylo to fakt drsné. A stejně, závod byl na 2 okruhy a hned po startu se to zúžilo do divočiny a tady nastala mela, každý bojoval, seč mohl, byl jsem pěkně domlácený a číslo mi natrhli. Ve 2. kole jsem zaútočil hlavně v kopcích, hodně jim docházely síly, škoda, že to nebylo delší….“

Bylo z toho vynikající 17. místo. Lyžař mezi specialisty, a když jim sděloval, že za 2 dny bude lyžovat, nikdo nějak nechápal.

Cesta zpět přes Buenos Aires vedla chudinskou čtvrtí, spíše ukázka rozdílných světů tohoto velkoměsta a pak už šupem do Livigna, do říše sněhu a mrazu.

Tak jsme se sešli, 2 mladíci narozeniny, 1 skromný hošík z Jeseníku nás proslavil ve světě, připravili si krásný večer s posezením a nebylo nám ani trošku zle……

Gratulace a přání k tomu, aby se i lyžařská forma po zdařilé přípravě protavila v nejeden úspěšný výsledek.

zhor

Oficiální fotografie z šampionátu najdete zde:

 https://www.flickr.com/photos/k42_series/albums/72157711836873262

https://www.flickr.com/photos/k42_series/albums/72157711836288253

Oficiální video je na adrese: https://youtu.be/t6FBlLSRkNg

Obrázek: aktuality/galerie/20191114-113241.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20191116-104411.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20191116-125211.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-1149.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-1392.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/1574332151_img-9652.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9664.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9666.jpg
Tag: GSP

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitelka:
  • zástupce ředitelky:
     
  • zástupce ředitelky:
  • výchovný poradce:
  • školní metodik prevence:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři