Věda na přání - UTB Zlín u nás s přednáškami

   Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně pořádá tradičně poutavé přednášky z nejrůznějších  přírodovědných oborů a ve středu 3.11.2021 přijali naše pozvání i dva zástupci této školy, profesor Petr Ponížil a Ing. Soňa Škrovánková.

      První přednáška se týkala anomálie vody. Považujeme ji za běžnou kapalinu, ale je opravdu tak obyčejná a všední ? Dozvěděli jsme se celou řadu informací, např. proč je vysoká teplota tání a varu vody, názorně s obrázkem nám pan prof. Ponížil vysvětloval změny hustoty a objasnil, proč led plave na vodě. Zajímavým jevem je relegace vody. Na ukázkovém videu jsme shlédli zajímavý pokus, kdy drát se závažím projde kusem ledu, a přitom led zůstane celý ! Využil i našich modelů ledu a připodobnil je ke struktuře diamantu a grafitu, což naši studenti již částečně znají. Rovněž zajímavé bylo i video o přechlazené vodě, po němž jsme dostali návod, jak toto zkusit i doma.

    Druhá přednáška inženýrky Škrovánkové se týkala zdravých antioxidantů. My stále v médiích slyšíme a čteme o volných radikálech, oxidačním stresu, ale víme skutečně, o co jde ? Jak mohou radikály zasahovat do buněk našeho těla? 

   V úvodu jsme si připomněli správnou výživu člověka, velká pozornost byla věnována tukům, nasyceným a nenasyceným mastným kyselinám, což 4. ročníky již běžně ovládají i se vzorci. Velmi poutavě paní inženýrka hovořila o složkách potravy, o riziku vzniku oxidačních dějů, které vedou ke žluknutí. A to je pak spojeno se změnou některých buněčných struktur a může se to projevit nemocí. Nejrozšířenější jsou to nemoci srdce a rakovinné bujení. Zmínila se o vitamínech a některých minerálech a na závěr uvedla konkrétní příklady potravin s antioxidačním účinkem.

      Věřím, že tyto přednášky byly pro naše studenty podnětné, vzbudily u nich zájem o výživu, chemii i fyziku. Budeme se někdy příště opět těšit na další zajímavé přednášky, které jistě oživí naši výuku. Moc děkujeme kolegům ze Zlína a přejeme jim mnoho úspěchů v jejich pedagogické i vědecké práci.

   Zapsala a fotografovala : M. Žitňanská

   

Obrázek: aktuality/galerie/img-9273-2-.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9266-2-.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9260-2-.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9255-2-.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9263.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9264.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9253-2-.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9275-2-.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9281.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9288.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9271.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9276.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-9287.jpg

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitelka:
  • zástupce ředitelky:
     
  • zástupce ředitelky:
  • výchovný poradce:
  • preventista sociálně patologických jevů:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři