Vůně kovu, rachot a neskutečná síla

Zajímalo vás někdy jak to vypadá v zákulisí místní známé a tradiční fabriky Řetězárna a.s. Česká Ves? Třídě XA se nabídla jedinečná příležitost vydat se právě zde, na výukovou exkurzi.

Exkurze byla rozdělena do několika částí. Hned v úvodu jsme se dozvěděli něco málo z historie. Od samotného vzniku, přes období největší prosperity až po současnost.

Ale teď už do práce! Přesouváme se totiž přímo do prostorů Řetězárny samotné. Jako první jsme se mohli podívat, jak se moří ocel, odborně odokujuje tzn. chemicky se odstraňuje tenká vrstva zbytků kovu z povrchu materiálu. Nakoukli jsme také do malé chemické laboratoře a dozvěděli se, že z mořící koupele kyseliny sírové zůstává jako vedlejší produkt množství síranu železnatého - zelené skalice.

V další hale jsme si mohli prohlédnout sofistikované stroje, roboty – automaty, které slouží k výrobě součástek do větších, speciálních strojů k ohýbání a svařování oceli.

O finálních mechanických vlastnostech výrobků – řetězů jsme se přesvědčili v prostorách zkušebny kontroly a řízení jakosti. Vyzkoušeli si efektní zátěžovou, tzv. trhací zkoušku za pomoci zkušebního stroje pro měření mechanických vlastností řetězu. Průběh zkoušky až po konečnou destrukci testovaného vzorku zaznamenává a graficky znázorňuje pracovním diagramem průmyslový počítač. Výrobky a materiály se ale testují i dalšími metodami a zařízeními. Například spektrometry pro určení prvkového chemického složení kovů. Chemie, fyzika a matematika aplikovaná v hutnictví a materiálovém inženýrství - věda v praxi!

Nakonec nám už jen zbývá řetězy připravit na expedici, odkud se vyvážejí například do Německa, Španělska nebo také USA, Jižní Korei a dalších zemí.

Díky této exkurzi jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o náročné a komplikované technologii výroby řetězů a nahlédli do reálií autentické průmyslové továrny, kde výroba řetězů má již více než stoletou tradici.

Obrázek: aktuality/galerie/1microsoftteams-image.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/3microsoftteams-image.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/4microsoftteams-image.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/5microsoftteams-image.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-20220413-091053.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-20220413-093251.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/img-20220413-093353.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/6microsoftteams-image.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/2microsoftteams-image.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/10.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/9microsoftteams-image.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/7microsoftteams-image.jpg

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitel:
  • zástupce ředitele:
     
  • výchovný poradce:
  • preventista sociálně patologických jevů:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři