Mistrem ČR v robotice je tým R.U.R.

V sobotu 26. 3. 2022 se v Praze v krásných prostorách firmy FANUC, která je japonským lídrem robotických systémů, uskutečnilo republikové finále robotické a vědecké soutěže FIRST LEGO League. Finále se zúčastnilo devět nejlepších českých týmů a náš tým R.U.R. byl mezi nimi.

Po smolné první jízdě robota figurovali R.U.R. na konci tabulky, naštěstí další jízda už vše napravila a úspěšně pokračoval celý náročný soutěžní den. Naši studenti zvítězili v Týmové práci, bravurně zvládli disciplínu Design robota, ve které musí odborníkům podrobně vysvětlit stavbu svého robota i vytvořené programy. Prezentaci výzkumného úkolu ohledně semiautonomních nákladních vozidel zvládl tým R.U.R. tak skvěle, že byl vybrán pro předvedení prezentace na hlavním pódiu.

V celkovém hodnocení tým R.U.R. zvítězil a stal se mistrem České republiky FLL pro rok 2022.

Vítězství je tím cennější, že se jedná v pořadí již o 14. republikový titul, který studenti Gymnázia Jeseník v soutěži FLL vybojovali. Nezúčastněnému divákovi by se tak mohlo zdát, že to vlastně není nijak zvlášť těžké, když naši studenti již tolikrát zvítězili. Opak je pravdou. FIRST LEGO League je nejnáročnější soutěž, kterou znám. Je náročná svou komplexností a mnohovrstevnatostí; příprava na ni trvá řadu měsíců a dá pořádně zabrat.

Je třeba vymyslet a postavit robota a jeho radlice, pomocí kterých robot plní úkoly na hracím stole. Času má robot při hře málo (150 s) a vše musí být maximálně efektivní, promyšlené, spolehlivé, a to jak z funkčního, tak z programového hlediska. A nejde o práci jednoho člověka, pracuje na tom celý tým, který se musí sladit a shodnout na nejlepším řešení. Současně se stavbou robota je třeba vymyslet téma výzkumného úkolu, zmapovat současná existující řešení a přijít s něčím novým. To není lehké! Jedná se o základy vědecké práce se vším všudy. Je nutné najít a kontaktovat odborníky, kteří se danému problému věnují, konzultovat s nimi vlastní návrhy a myšlenky, hledat vlastní cestu. A následně zpracovat podrobnou a kvalitní prezentaci nalezených řešení. Je to opět mnohaměsíční proces plný hledání, omylů, zatáček, problémů, diskusí, únavy i radosti.

Neuvěřitelně mnoho práce a času musí tým vložit do přípravy na FLL, chce-li být úspěšný. A klobouk dolů před všemi našimi FLL týmy – tím současným, i těmi předchozími. Jednotlivé generace studentů přichází a odchází. Mnozí studenti se FLL věnují řadu let, ti nejvěrnější celých osm let studia.

Tým R.U.R. má letos kromě hlavního kouče p. R. Chasáka také dva kouče pomocné, kteří předávají mladším členům své zkušenosti. Starším z nich je Jiří Pučok, student letošní oktávy, pro kterého se robotika stala životní vášní a rozhodl se jí věnovat i na vysoké škole. Druhým pomocným koučem je Jan Drochýtek, student septimy a člen programu STC Microsoft. Oba odvedli při přípravě týmu obrovský kus práce, protože se tým musel kromě jiných komplikací vyrovnat i s delší nemocí hlavního kouče.

Pokud máte pocit, že po ukončení finále a převzetí poháru pro vítěze všechna vložená práce a energie zmizí, mýlíte se. Získané znalosti a zkušenosti zůstávají uloženy hluboko. Studenti je při dalším studiu využijí, zužitkují a zúročí. Jak moc jim FLL do života dala, členové týmu plně docení až za branami naší školy.

Ještě jednou blahopřejeme Vojtěchu Grygovi, Lukáši Drochýtkovi, Jonáši Wormovi, Adrienu Stojčevovi, Matěji Raifovi i pomocným koučům Jiřímu Pučokovi a Janu Drochýtkovi k republikovému vítězství a dejme jim slovo. Jak vnímali soutěž oni?

Jan Drochýtek:

“Letos jsem prvním rokem nesoutěžil, ale působil jako pomocný kouč. Mým úkolem bylo předat zkušenosti a pomoci s přípravou týmu. Během samotného soutěžního dne jsem měl víc času prohlížet si práci ostatních týmů.

FLL se věnuji, protože se zajímám o techniku a robotiku a s ostatními členy je v Robolabu zábava. Jsou to užitečné zkušenosti a na soutěži je vždycky skvělá atmosféra. Pokaždé je to úžasný zážitek.

Matěj Raif:

“Sobota 26. 3. pro mě byl úžasný den. Už v pátek jsme dorazili do Prahy, kde jsme ještě, jak to tak bývá, na poslední chvíli ladili poslední detaily. Samotnou soutěž jsem si velmi užil. Vůbec jsem nečekal že dopadneme tak dobře, dokonce s postupem do USA! Den to byl ale také celkem náročný, museli jsme se plně soustředit a pracovat na 120 %. Sobota pro nás byla takové vyvrcholení obrovské práce před soutěží, která nejde vidět.

V říjnu, když jsem se do týmu po roční pauze vrátil, jsem viděl celkem demotivovaný tým, rozestavěného robota a pár kluků, kteří hráli hry. Rychle nám ale došlo, že musíme opravdu začít makat. A tak jsme makali, hodně, opravdu hodně, občas už toho bylo vážně moc. Několikrát nám onemocněli členové týmu i samotný kouč, ale my se nevzdali, a nakonec jsme to dotáhli celkem daleko. Mrzí mě, že do dalšího kola postupovat kvůli nedostatku finančních prostředků a času nemůžeme ale chápu, že je zcela nemožné vše vyřídit během tří týdnů. Soutěž jsem si ale i tak veeelmi užil.”

Vojtěch Gryga:

“Na republikovém finále FLL nás příjemně překvapilo prostředí, ve kterém byla soutěž uspořádána. Probíhala v prostorách firmy FANUC, což je japonská firma vyrábějící robotické ruce pro automatizaci výroby. Během dne jsme si tak mohli prohlédnout nejrůznější typy robotických rukou i v provozu, nebo si proti jedné z nich zahrát stolní fotbal.

Potěšila nás také zkušená porota, která nám dala docela zabrat. Účastí na této soutěži jsme se posunuli dál, jak našimi zkušenostmi z oblasti techniky, tak i zkušenostmi s prezentováním a vystupováním před lidmi. A samozřejmě jsme si celou soutěž i přípravu na ni náramně užili.

Adrien Stojčev:

“Na R.U.R.ku mě baví hlavně lidé, se kterými pracujeme. FLL se věnuji, protože je to výzva, a také protože můžeme cestovat, ať už do větších měst nebo do zahraničí. FLL mi dalo bohaté zkušenosti, od práce v týmu až po programování.”.

Lukáš Drochýtek:

“V Robolabu trávím čas s lidmi, které mám rád. Baví mne, že hledáme řešení problému, které pak můžeme prodiskutovat se skutečnými odborníky.”

Jonáš Worm:

“Celorepublikové kolo FLL v Praze bylo super. Moc jsem si ho s celým týmem užil. Prostory, ve kterých se toto kolo konalo, byly opravdu pěkné. Nejvíce se mi líbila celá naše soutěžní půlhodina. Robotgame se nám při první jízdě moc nepovedla, ale hned v druhé jízdě jsme najeli nejvíce bodů ze všech v základním kole. Na FLL mě nejvíce baví týmová aktivita v Robolabu a taky celková atmosféra této soutěže.

M. Dostálová

Obrázek: aktuality/galerie/prezentace-vyzkumu-tymu-rur-.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-113955.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-092633.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-114650.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-084236.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-112254.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-084148.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-114641.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-114013.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-114740.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-100236.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-122131.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-124326.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-122438.jpg
Obrázek: aktuality/galerie/20220326-124312.jpg

Gymnázium Jeseník

adresa
Komenského 281,  790 01 Jeseník
e-mail
telefon
+420 584 411 429
IČ, IZO
IČ 60 045 141, IZO 102 692 173
ID datové schránky
w4ej52x
fax
+420 584 412 072
kde nás najdete
mapy.cz

Vedení školy

  • ředitel:
  • zástupce ředitele:
     
  • výchovný poradce:
  • preventista sociálně patologických jevů:
  • pracovník pověřený BOZP:

Naši sponzoři